Kafa Örtüsü
Çeviri
Metin Zaimoğlu

ISBN
9789754708448

1. baskı - Ekim 2000
157 sayfa


Tükendi

Kafa Örtüsü

Toplumun Kenarından Kanaka Sprak
Feridun Zaimoğlu

Feridun Zaimoğlu, günümüz Almanca edebiyatında ve Almanya`nın popüler kültüründe bir fenomen, bir idol. Üçüncü kuşak Türkiyeli göçmenlerin, rap ve hiphop altkültürüyle haşır neşir olanların, çoğulkültürcülerin, daha doğrusu kimlik takıntısıyla kavgalı çevrelerin kült ismi.

Feridun Zaimoğlu, günümüz Almanca edebiyatında ve Almanya`nın popüler kültüründe bir fenomen, bir idol. Üçüncü kuşak Türkiyeli göçmenlerin, rap ve hiphop altkültürüyle haşır neşir olanların, çoğulkültürcülerin, daha doğrusu kimlik takıntısıyla kavgalı çevrelerin kült ismi. Almanya-Türkleri`nin yeni kuşağının isyanının simgesi sayılıyor, `Yeni Malcolm X` deniyor ona. Feridun Zaimoğlu`nun metinleri, her şeyden önce dili ve edebiyatı sarsıyor. Almanca`nın kalıplarını, sözdizimini, lügatini bozuyor - zengin bir dilbilgisiyle yapıyor ama bunu. Göçmenlerin melez lehçelerini, sokak ağzını, argoyu yeniden kullanarak estetize ediyor. Aşağıdakilerin öfkesini yansıtıyor, sıradan orta sınıf bayağılığının güçlü -ve küfürlü!- tasvirlerini sunuyor. Kafa Örtüsü, Almanya`daki Türkiyeli göçmen kadınları `konuşturuyor`. Farklı uğraşlardan, farklı sınıflardan, farklı kültürlerden kadınların `Almanya`ya, Alman/Batı ırkçılığına, `kapitalist refah toplumu`nun insanı öğüten olağanlığının doğurduğu şiddete ve erkek dünyasına olan nefretini dillendiriyor. Feridun Zaimoğlu: Yeni bir dil... `başka` bir dil bu!
Kitabın Adı
Kafa Örtüsü
Alt Başlık
Toplumun Kenarından Kanaka Sprak
ISBN
9789754708448
Orijinal Adı
Koppstoff
Yayın No
İletişim - 663
Dizi No
Dünya Edebiyatı - 146
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
157 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
124 gr
Baskı
1. baskı - Ekim 2000
Yazar
Feridun Zaimoğlu
Çeviren
Metin Zaimoğlu
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Yayına Hazırlayan
Tanıl Bora
Kapak
Fatoş Gencosman
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Serap Yeğen
Dizgi
Maraton Dizgievi
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Feridun Zaimoğlu

1964'te Bolu'da doğdu. Tıp ve sanat eğitimini gördü. 30 yıldan beri Almanya'da yaşıyor, Kiel'de oturuyor. Diğer Eserleri; Kanaka Sprak - 24 Misstöne vom Rande der Gesellschaft [Kanak Sprak. Toplumun Kenarından 24 ayarsız ses] (1995); Abschaum. Die wahre Geschicte von ertan Ongun [Cüruf. Ertan Ongun'un gerçek öyküsü] (1997).