Jön Türk Dönemi Türk Milliyetçiliği
Çeviri
Tansel Demirel

ISBN
9789754704051

6. baskı - Nisan 2016
222 sayfa


31,00 TL
24,80 TL

Jön Türk Dönemi Türk Milliyetçiliği

Masami Arai

Japon araştırmacı Arai, Cumhuriyet dönemi Türk milliyetçiliğinin önünü açan Meşrutiyet dönemi milliyetçilik akımını inceliyor. Türk milliyetçiliğinin hep laikleşme-Batılılaşma çizgisinde olmadığını, başlangıçta İslamlaşma-‘muasırlaşma’ çizgisinin baskın olduğunu saptıyor. Batılı olmayan ülkelerin çağdaşlaşma tarihine Batı standartlarıyla yaklaşmanın uygunsuzluğunu savunan Arai, bu savına bir özgün kuramsal yaklaşım örneği sunuyor.

Japon araştırmacı Arai, Cumhuriyet dönemi Türk milliyetçiliğinin önünü açan Meşrutiyet dönemi milliyetçilik akımını inceliyor. Türk milliyetçiliğinin hep laikleşme-Batılılaşma çizgisinde olmadığını, başlangıçta İslamlaşma-‘muasırlaşma’ çizgisinin baskın olduğunu saptıyor. Batılı olmayan ülkelerin çağdaşlaşma tarihine Batı standartlarıyla yaklaşmanın uygunsuzluğunu savunan Arai, bu savına uygun bir özgün kuramsal yaklaşım örneği sunuyor.
Kitabın Adı
Jön Türk Dönemi Türk Milliyetçiliği
ISBN
9789754704051
Orijinal Adı
Turkish Nationalism in the Young Turk Era
Yayın No
İletişim - 240
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 40
Alan
Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
222 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
169 gr
Baskı
6. baskı - Nisan 2016 (1. baskı - Ekim 1994)
Yazar
Masami Arai
Çeviren
Tansel Demirel
Kapak
Suat Aysu
Dizgi
Remzi Abbas
Uygulama
Filiz Burhan, Hüsnü Abbas
Düzelti
Yücel Demirel
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Masami Arai

1953 yılında Tokyo’da doğdu. Tokyo Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Asya Tarihi Bölümü’nü bitirdi. 1979-1981 yılları arasında İstanbul Üniversitesi’nde araştırmalarda bulundu. Japonya’da Osaka Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü’nde dokuz yıl öğretim üyeliği yaptı. 1992 yılından bu yana ise Tokai Üniversitesi Batı Asya Araştırmaları Bölümü’nde doçent olarak çalışıyor. Türk milliyetçiliği üzerine araştırmalarının yanı sıra Arai’nin, Avrupa’da Osmanlı-Türk öğrencileriyle ilgili çalışmaları ve yakınçağ Türk tarihine ilişkin çeşitli makaleleri vardır. Arai, Cem Behar’ın Klasik Türk Musikisi Üzerine Denemeler adlı kitabını Japonca’ya çevirerek, Türk Müziğinde Gelenek ve Çağdaşlaşma başlığı altında yayımladı.