İzmir'in Smyrna'sı
ISBN
9789750504549

3. baskı - Mart 2016
196 sayfa


33,00 TL
26,40 TL

İzmir'in Smyrna'sı

Paleolitik Çağ'dan Türk Fethine Kadar
Ersin Doğer

Tarihin her döneminde önemli bir yerleşim merkezi olan İzmir ve çevresinin geçmişi, uzun yıllar sanılanın aksine 5000 değil, yaklaşık 8000 yıl öncesine kadar uzanıyor. Ersin Doğer, "İzmir'in Smyrna'sı"nda birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış, medeniyetler arasında bir geçiş noktası olmuş kentin Paleolitik Çağ'dan Türkler tarafından ele geçirilmesine kadar olan dönemeini ayrıntılı biir şekilde inceliyor.

Tarihin her döneminde önemli bir yerleşim merkezi olan İzmir ve çevresinin geçmişi, uzun yıllar sanılanın aksine 5000 değil, yaklaşık 8000 yıl öncesine kadar uzanıyor. Ersin Doğer, "İzmir'in Smyrna'sı"nda birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış, medeniyetler arasında bir geçiş noktası olmuş kentin Paleolitik Çağ'dan Türkler tarafından ele geçirilmesine kadar olan dönemini ayrıntılı bir şekilde inceliyor. 

Yıllardır İzmir'in erken tarihi, kent ve çevresinin topografyası üzerine çalışan Doğer bu kapsamlı kitapta okuru, İzmir'de ve çevresinde bulunmuş, bu topraklarla ilişkide olmuş "Özbek baltaları"ndan Hitit ordularına, efsanevi kral Tantalos'tan Amazonlar'a, İranlılardan Büyük İskender'e, Romalılardan Selçuklular'a uzanan geniş bir yelpazede keyifli bir tarih turuna çıkarıyor. Arkeolojik kazılar, yüzey araştırmaları ve antik kaynaklardan hareketle oluşan kitap, bir yandan da bölgede şimdiye kadar yapılmış ve yapılmakta olan kazıları, araştırmaları irdeleyerek yeni ipuçları ve öneriler sunuyor.
Kentin tarihinin daha iyi anlaşılabilmesi için gerekli coğrafi referans noktalarındaki arkeolojik-tarihsel kültür varlıklarının fotoğraflarından oluşan albümüyle daha da zenginleşen eser, İzmir ve kent tarihine dair kaynakların sınırlılığı düşünüldüğünde vazgeçilmez bir eser olmaya aday.

 

Kitabın Adı
İzmir'in Smyrna'sı
Alt Başlık
Paleolitik Çağ'dan Türk Fethine Kadar
ISBN
9789750504549
Yayın No
İletişim - 1200
Dizi No
İzmir - 4
Alan
Tarih, Popüler Kültür, Antropoloji
Sayfa Sayısı
196 sayfa
En
160 mm
Boy
230 mm
Ağırlık
257 gr
Baskı
3. baskı - Mart 2016 (1. baskı - Aralık 2006)
Yazar
Ersin Doğer
Editör
Ahmet İnsel
Yayın Sekreteri
Kıvanç Koçak
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Serap Yeğen
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Ersin Doğer

Ersin Doğer 1951 yılında İzmir/Karşıyaka'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Menemen'de tamamladıktan sonra 1969'da Karşıyaka Erkek Lisesi'ni bitirdi. Aynı yıl girdiği Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Kürsüsü'nden 1973'te mezun oldu. İzmir Arkeoloji Müzesi'nde 2 yıl araştırmacı olarak görev yaptıktan sonra 1981 yılında Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde uzman olarak çalışmaya başladı. Yüksek lisans ve doktora çalışmalarını E.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde tamamladı. 1992'de doçent, 1997'de profesör oldu. Halen E.Ü. Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü'nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Antik Çağda Amphoralar (1991), Menemen ya da Tarhaniyat Tarihi (1998) ve Antik Çağ'da Bağ ve Şarap (2004) başlıklı kitaplarının yanında antik çağda ticari amphora üretimleri, şarap ve zeytinyağı üretim ve ticareti ile İzmir ve çevresi ile Aiolis bölgesinde yaptığı yüzey araştırmalarına ilişkin makale ve bildirileri bulunmaktadır. 2004 yılından beri Aolis'deki Aigai antik kentinde arkeolojik kazılar yönetmektedir.Ersin Doğer

Tüm Ersin Doğer kitaplarını görmek için tıklayınız.