İsyan Toprakları
Çeviri
Recep Ersel Erge

ISBN
9789750518881

1. baskı - Şubat 2016
312 sayfa


39,50 TL
31,60 TL

İsyan Toprakları

Türkiye’nin Unutulmuş Halkları Arasında
Christopher De Bellaigue

Elinizdeki kitap Varto’dan başlayarak, bu topraklarda yaşamış azınlık halkların çok geniş bir dönem aralığında yaşadıklarını ve mücadelelerini aktarıyor.

Türkler, ülkelerinin bu kısmının modern tarihi hakkında şaşırtıcı derecede az yazdılar. Çünkü 19. yüzyılın sonlarından bu yana geçen dönem tarih olarak değil, siyaset olarak görülüyor ve biraz aklı olan herkes siyasetten uzak duruyor […] Yakın geçmişi keşfetmek istiyorsanız bunu onların kitaplarıyla dolu bir kütüphanede yapmayın, yoksa olanlar hakkında epey tuhaf bir fikre sahip olursunuz. Dışarı çıkın, açık havaya.


Türkiye’ye 1995’te muhabir olarak gelen Christopher de Bellaigue, uzun yıllar burada kalır. Edindiği bilgilerle New York Rewiev of Books için 19. yüzyılın sonlarından Atatürk Türkiyesi’ne kadar olan dönemle ilgili bir yazı kaleme alır ve kendisini Kemalist olarak tanımlamaya başlar; ta ki Cumhuriyet’i ve Atatürk reformlarını öven yazısı, Harvard’da Ermeni Çalışmaları profesörü olan James Russell’dan eleştirel bir yanıt alıncaya kadar. Yazar bildiklerini ve kaynaklarını sorgulamaya başlar; Türkiye’deki azınlıklarla ilgili çok az ve taraflı bilgi sahibi olduğunu fark edince daha fazla şey öğrenmek ister. Ancak bunu kütüphanelerde kitap karıştırarak yapmak yerine bu halkların yaşadıkları topraklara gitmeye karar verir ve Varto’yu seçer. Elinizdeki kitap Varto’dan başlayarak, bu topraklarda yaşamış azınlık halkların çok geniş bir dönem aralığında yaşadıklarını ve mücadelelerini aktarıyor.

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
İsyan Toprakları
Alt Başlık
Türkiye’nin Unutulmuş Halkları Arasında
ISBN
9789750518881
Orijinal Adı
Rebel Land. Among Turkey’s Forgotten Peoples
Kapak
İletişim Yayınları Arşivi
Yayın No
İletişim - 2268
Dizi No
Bugünün Kitapları - 198
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
312 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
254 gr
Baskı
1. baskı - Şubat 2016
Yazar
Christopher De Bellaigue
Çeviren
Recep Ersel Erge
Yayına Hazırlayan
Merve Öztürk, Necdet Dümelli
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Evrem Türköz
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Christopher De Bellaigue

1971’de Londra’da doğdu ve son yirmi yılını Ortadoğu ve Güney Asya’da geçirdi. Economist, New York Review of Books, Harpers, Prospect ve Financial Times gibi yayınlar için muhabir olarak çalıştı. İki kitap yazdı; In the Rose Garden of the Martyrs [Şehitlerin Gül Bahçesinde] 2004 Kraliyet Edebiyat Topluluğu Ondaatje Ödülü’ne aday gösterildi, The Struggle for Iran [İran için Mücadele] nedeniyle Prospect dergisi tarafından “yeni nesil Ortadoğu uzmanlarının en iyilerinden biri” olarak tanıtıldı.