İstanbul'dan Çizgiler
ISBN
9789754706680

1. baskı - Haziran 1998
254 sayfa


Tükendi

İstanbul'dan Çizgiler

Orhan Kemal

İstanbul’dan Çizgiler, Orhan Kemal’in bibliyografyasında yer almayan tek kitabı, ve de basıldığını göremediği ilk kitabı; ayrıca ünlü yazarın yazdığı son kitabı. Bu kadar ilginç istatistiklere sahip bu şirin kitabı daha ilginç kılan başka bir özellik de, 1964 kışında yazılmaya başlanıp tam 5 yıl sonra, 1969’da bitmiş olması.

İstanbul’dan Çizgiler, Orhan Kemal’in bibliyografyasında yer almayan tek kitabı, ve de basıldığını göremediği ilk kitabı; ayrıca ünlü yazarın yazdığı son kitabı. Bu kadar ilginç istatistiklere sahip bu şirin kitabı daha ilginç kılan başka bir özellik de, 1964 kışında yazılmaya başlanıp tam 5 yıl sonra, 1969’da bitmiş olması. İlk kez 1971’de, Orhan Kemal’in ardından bir anı kitabı olarak basılmış; basılmış basılmasına ama ünlü yazarın bibliyografyasında her nedense yerini alamamış. Oysa, tam bir Orhan Kemal kitabı, İstanbul’dan Çizgiler,... Usta çizer Ferit Öngören’in güzel desenleriyle süslü kitapta, “ezilen insanların” İstanbul’unu anlatır Orhan Kemal. O zamanların varoşları, gecekondu mahallerini dolaşır dururlar, ellerinde kâğıt kalemleri. Hem insanları resmederler hem de İstanbul’u. İstanbul’dan Çizgiler, sazlı, sözlü ve de çizgili bir İstanbul kitabı.
Kitabın Adı
İstanbul'dan Çizgiler
ISBN
9789754706680
Yayın No
İletişim - 475
Dizi No
İstanbul - 26
Alan
Çağdaş Türkiye Edebiyatı, Tarih
Sayfa Sayısı
254 sayfa
En
160 mm
Boy
230 mm
Ağırlık
388 gr
Baskı
1. baskı - Haziran 1998
Yazar
Orhan Kemal
İllustrasyon
Ferit Öngören
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Fatoş Gencosman
Dizgi
Remzi Abbas
Uygulama
Çiğdem Dilbaz
Düzelti
Sait Kızılırmak
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Orhan Kemal

Ceyhan'da doğdu. Asıl adı Mehmet Raşit öğütçü'dür. 16-18 yaşlarında Antalya, Hama, Beyrut'ta babasıyla birlikte yaşadı. Yurda dönüşünde pamuk fabrikalarında işçilik, dokumacılık, kâtiplik yaptı. Askerliğini yaparken ceza yasasının 94. maddesine aykırı hareketten 5 yıl hüküm giydi. Bursa cezaevindeyken yazdığı ilk şiirler Yedigün dergisinde yayımlandı. Yeni Edebiyat, Yeni Ses, İkdam, Yürüyüş, Yurt ve Dünya, Yığın, Gün, Genç Nesil, Varlık dergilerinde çıkan öykülerinde içlerinde yaşadığı emekçileri en belirgin özellikleriyle kişileştirdi. Olgunluk dönemi kabul edilen '50'li ve '60'lı yıllarda yayımladığı 72. Koğuş, Murtaza, Bereketli Topraklar Üzerinde romanları ile kendisine kadarki örneklerini aştı. Öykü, roman ve oyun türünde çok sayıda eser vermiş, bu eserlerin önemli bir kısmı aynı zamanda sinemaya aktarılmış ve tiyatrolarda sahnelenmiştir. Bazı eserleri; Baba Evi, Cemile, Vukuat Var, Hanımın Çiftliği, Murtaza, Eskici Dükkanı, Kanlı topraklar, Gurbet Kuşları, Bereketli Topraklar Üzerinde, eserlerinden birkaç tanesidir.