İstanbul'da Suyun Tarihi
ISBN
9789754707335

1. baskı - Ağustos 1999
175 sayfa


Tükendi

İstanbul'da Suyun Tarihi

Haydar Kazgan, Sami Önal

İstanbul eskiden bu kadar ‘talihsiz’ bir şehir değildi. Aksine, bir zamanlar su sıkıntısının ne olduğunu bilmeyen ender şehirlerden biriydi. Sorun 18. yüzyılın başlarında başladı... Başlayış o başlayış... Haydar Kazgan ve Sami Önal’ın birlikte kaleme aldıkları bu kitap, kendisi gibi geçmişine ait bilgi ve belgelerin de kıt olduğu suyun İstanbul’daki tarihini aydınlatmayı, bu konudaki ‘kuraklığı’ gidermeyi amaçlıyor.

İstanbul eskiden bu kadar ‘talihsiz’ bir şehir değildi. Aksine, bir zamanlar su sıkıntısının ne olduğunu bilmeyen ender şehirlerden biriydi. Sorun 18. yüzyılın başlarında başladı... Başlayış o başlayış... Haydar Kazgan ve Sami Önal’ın birlikte kaleme aldıkları bu kitap, kendisi gibi geçmişine ait bilgi ve belgelerin de kıt olduğu suyun İstanbul’daki tarihini aydınlatmayı, bu konudaki ‘kuraklığı’ gidermeyi amaçlıyor. Nüfusu giderek artan ve sanayileşen şehri su sorunuyla birlikte bekleyen bir tehlike de “su kirliliği”dir. Bu konuda dönemin basınında yapılan tartışmalar titiz bir arşiv çalışmasıyla ortaya çıkarılıyor.
Kitabın Adı
İstanbul'da Suyun Tarihi
ISBN
9789754707335
Yayın No
İletişim - 553
Dizi No
İstanbul - 30
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
175 sayfa
En
160 mm
Boy
230 mm
Ağırlık
284 gr
Baskı
1. baskı - Ağustos 1999
Yazar
Haydar Kazgan, Sami Önal
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Fatoş Gencosman
Arka Kapak Fotoğrafı
Danvin
Dizgi
Remzi Abbas
Uygulama
Suat Aysu
Düzelti
Sait Kızılırmak
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Haydar Kazgan

1921'de İstanbul'da doğdu. 1941'de İtalyan Lisesi'ni, 1943'te Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Fransızca Bölümü'nü, 1950'de de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ni bitirdi. 1952'de İstanbul Teknik Üniversitesi İktisat Kürsüsü'ne asistan oldu. 1955'te doktorasını tamamlayarak Chicago Üniversitesi'ne doçentlik eğitimine gitti. 1961'de doçent, 1966'da profesör olan Haydar Kazgan emekli olduğu 1988 yılına kadar İ.T.Ü İşletme Fakültesi'nde öğretim üyeliği yaptı. Daha sonra aynı fakülte ile İ.Ü İktisat Fakültesi'nde master ve doktora dersleri verdi. Halen İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde "Osmanlı Finansı" konusunda doktora ve master çalışmaları yaptırmaktadır. Otofinansman, Maden İşletme Ekonomisi,Turizm İşletme Ekonomisi, Sanayi Tarihi gibi kitaplarının yanında İşletme Ekonomisi ve Mühendislik Ekonomisi ile ilgili ders notları da yayımlanmıştır. Son yıllarda daha çok Osmanlı finansı ve ekonomi tarihi ile ilgili çalışmalar yapmaktadır. Galata Bankerleri, Osmanlı'dan Günümüze Şirketleşme, Avrupa Finans Kapitalinin Osmanlı İmparatorluğu'na Girişi, Osmanlı Sanayi tarihi, Osmanlı Dönemi Bankalar Tarihi ve Tarihte İstanbul Borsası adlı kitapları bu konudaki çalışmalarından bazı örneklerdir. Ayrıca İktisat Fakültesi dergisi, Maliye Enstitüsü dergisi gibi dergiler ile çeşitli gazetelerde yayımlanmış iki yüzden fazla araştırma yazısı, eşi Prof. Dr. Gülten Kazgan ile birlikte İtalyanca ve Fransızca olarak hazırladıkları yirmiden fazla etüdü vardır.


Sami Önal

1938’de Oltu’da doğdu. Askerî öğrenci olarak girdiği Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Erzincan Askeri Lisesi, Çankırı Astsubay Okulu ve Kuleli Askeri Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği yaptı. 1983’te binbaşı rütbesinde iken kendi isteği ile Silahlı Kuvvetler’den emekli oldu. 2008 yılında geçirdiği bir kalp krizi sonucunda aramızdan ayrılmıştır.