İslâm'ı Demokratikleştirmek
Çeviri
Özgür Gökmen

ISBN
9789750518713

1. baskı - Aralık 2015
376 sayfa


43,00 TL
34,40 TL

İslâm'ı Demokratikleştirmek

Toplumsal Hareketler ve Post-İslâmcı Dönüş
Asef Bayat

İslâm’ı Demokratikleştirmek, Müslüman Ortadoğu’ya odaklanarak, farklı hareketlerin, toplumsal ve siyasal değişim yaratabilmek, otoriter bir iktidarı meşrulaştırmak ya da tam tersine demokratik bir yönetim biçimini kucaklayan kapsayıcı bir inanç inşa etmek üzere dine anlam yükleyen hareketlerin mücadelelerini inceliyor.

Müslüman toplumlarda siyaset nasıl şekilleniyor? Siyasi hareketlerle devrim hareketleri, siyasi partilerle toplumsal hareketler İslâm’ın siyasal alandaki temsilini nasıl sağlıyor? Toplumsal hareketlerin ve siyasal partilerin temsil kabiliyetleri, muhalefetteki talepleri ve
iktidardaki icraatları nasıl biçimleniyor? Bu siyasal güçlerin tarihsel, siyasal, toplumsal, sınıfsal ve dinsel kökenleri politik manevralarını nasıl etkiliyor? Asef Bayat, Mısır ve İran’a odaklanarak yukarıdaki soruları tartışmaya açıyor.

İslâm’ı Demokratikleştirmek, “‘Müslüman öfke’nin küresel yürüyüşüne, mütevazı bir cevap”.

“Bu kitap (…) din ve toplumun yapısı, örgütlenmesi ve işlemesiyle ilgili yönelim ve hareketler arasındaki ilişkiyi araştırarak İslâm içinde ve İslâm adına yapılan çağdaş mücadeleleri inceliyor. Hareket noktası olarak Müslüman toplumlarda demokratik ülkülerin gerçekleştirilmesinin, Müslümanların siyasal yetenekleri ve entelektüel inançlarına kıyasla, İslâm’ın ‘özü’yle daha az ilgili olduğunu göstererek, ‘İslâm’ın demokrasi ile uyumlu olup olmadığına’ dair kötü şöhretli soruyu sorguluyorum. Zira ‘kutsal’ emirlere anlam veren bireyler, gruplar ve hareketlerdir; hoşgörülü ya da baskıcı, demokratik ya da otoriter, bir inancın tabiatı esasen inananların nitelikleriyle belirlenir.

İslâm’ı Demokratikleştirmek, Müslüman Ortadoğu’ya odaklanarak, farklı hareketlerin, toplumsal ve siyasal değişim yaratabilmek, otoriter bir iktidarı meşrulaştırmak ya da tam tersine demokratik bir yönetim biçimini kucaklayan kapsayıcı bir inanç inşa etmek üzere dine anlam yükleyen hareketlerin mücadelelerini inceliyor.”

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
İslâm'ı Demokratikleştirmek
Alt Başlık
Toplumsal Hareketler ve Post-İslâmcı Dönüş
ISBN
9789750518713
Orijinal Adı
Making Islam Democratic Social Movements and the Post-Islamist Turn
Yayın No
İletişim - 2252
Dizi No
Politika - 137
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
376 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
304 gr
Baskı
1. baskı - Aralık 2015
Yazar
Asef Bayat
Çeviren
Özgür Gökmen
Editör
Tanıl Bora
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Ümran Özbalcı
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Asef Bayat

1954’te Tahran’da doğdu. 1977’de Tahran Üniversitesi’nden mezun oldu. Doktora derecesini 1984’te Kent Üniversitesi’nden aldı. Urbana-Champaign Illinois Üniversitesi’nde, Catherine ve Bruce Bastian Küresel ve Ulusaşırı Çalışmalar Profesörü. Sosyoloji ve Ortadoğu dersleri veriyor. Illinois Üniversitesi’nden önce uzun yıllar Kahire Amerikan Üniversitesi’nde çalıştı ve Leiden Üniversitesi’nde Modern Ortadoğu Toplumu ve Kültürü kürsüsünün başkanı olarak Modern Dünyada İslâm Çalışmaları Uluslararası Enstitüsü’nde direktörlük yaptı. Araştırma alanları, toplumsal hareketler ve toplumsal değişimden, din ve siyaset, İslâm ve modern dünya, kentsel mekân ve siyasete uzanır. Yakın zamanlı kitapları: Siyaset Olarak Hayat: Sıradan İnsanlar Ortadoğu’yu Nasıl Değiştiriyorlar? (çev. Özgür Gökmen, Metis Yayınları, 2015); Post-Islamism: The Changing Faces of Political Islam [Post-İslâmcılık: Siyasal İslâm’ın Değişen Yüzleri] (haz., Oxford University Press, 2013); Being Young and Muslim: Cultural Politics in the Global South and North [Genç ve Müslüman Olmak: Küresel Güney ve Kuzeyde Kültürel Siyaset] (Linda Herrera ile birlikte haz., Oxford University Press, 2010); Sokak Siyaseti: İran’da Yoksul Halk Hareketleri (çev. Soner Torlak, Phoenix Yayınları, 2008) ve Ortadoğu’da Maduniyet: Toplumsal Hareketler ve Siyaset (der. ve çev. Özgür Gökmen, Seçil Deren, İletişim Yayınları, 2006).