İslâm Toplumları Tarihi Cilt 2
Çeviri
Mevlüde Ayyıldızoğlu-Aktay, Yasin Aktay

ISBN
9789750507274

3. baskı - Temmuz 2018
685 sayfa


59,50 TL
47,60 TL

İslâm Toplumları Tarihi Cilt 2

19 Yüzyıldan Günümüze
Ira M. Lapidus

İslâm Toplumları Tarihi’nin ikinci cildi, 19. yüzyıldan başlayarak günümüze değin Müslümanlığın farklı ülke ve bölgelerdeki gelişimini anlatıyor. Lapidus, 19. yüzyıldaki global ölçekli kapitalist deveranların İslâm’ın geleneksel yapısını geri dönülmez biçimde başkalaştırdığını düşünüyor.

İslâm Toplumları Tarihi’nin ikinci cildi, 19. yüzyıldan başlayarak günümüze değin Müslümanlığın farklı ülke ve bölgelerdeki gelişimini anlatıyor. Lapidus, 19. yüzyıldaki global ölçekli kapitalist deveranların İslâm’ın geleneksel yapısını geri dönülmez biçimde başkalaştırdığını düşünüyor. Ulusal kimliklerin ve milliyetçiliğin etkisiyle farklılaşan dinin, günümüzde, yükselen yeni İslâmî söylemlerle bir kez daha biçimlendiğini de ekliyor.

Lapidus, titiz ve mesafeli anlatımıyla tarih ve sosyoloji bağlamında İslâm’ın siyasî, kültürel ve ekonomik olarak nasıl dönüştüğünü irdeliyor. Farklı kimlik ve kültürlerin hangi güdülerle dinle bağ kurduklarını gösterirken, benzer ve farklı yaşanan karakteristikleri de işaretliyor. Kapsamlı bir ansiklopedik döküm sunmakla kalmıyor, din ve siyaset ilişkisine dair zihin açıcı tasvirler de yapıyor.
İslâm Toplumları Tarihi, tüm dünyada olduğu gibi dilimizde de referans kitaplardan biri olacak…
 
İçindekiler ve Modernlik ve Müslüman Toplumların Dönüşümü  bölümü giriş yazısını okumak için


İçindekiler ve Modernlik ve Müslüman Toplumların Dönüşümü bölümü giriş yazısını okumak için tıklayınız.
Kitabın Adı
İslâm Toplumları Tarihi Cilt 2
Alt Başlık
19 Yüzyıldan Günümüze
ISBN
9789750507274
Kapak
Jean Léon Gérôme, “Kahire’deki Amr Camii’nde dua”
Yayın No
İletişim - 1440
Dizi No
Tarih - 56
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
685 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
542 gr
Baskı
3. baskı - Temmuz 2018 (1. baskı - Ocak 2010)
Yazar
Ira M. Lapidus
Çeviren
Mevlüde Ayyıldızoğlu-Aktay, Yasin Aktay
Editör
Levent Cantek
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Özgür Yıldız
Dizin
Murat Bozluolcay
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Ira M. Lapidus

Ira M. Lapidus Kalifornia Üniversitesi, Berkeley’de Center for Middle Eastern Studies Bölümü’nde tarih profesörüdür. Yüksek lisans (1958) ve doktorasını (1964) Harvard Üniversitesi’nde tamamlamış olan Lapidus, Ortadoğu ve İslam tarihi konusunda uzmandır. Lapidus’un yayımlanmış eserleri arasında A History of İslamic Societies [Cambridge University Press, 1988 (İtalyanca baskısı Torino, Eiunadi, 1993, 1995)], Islam, Politics and Social Movements [(Edmunt Burke ile birlikte), Berkeley, University of clifornia Press, 1988], ‘‘Death in a Muslim Tradition’’, [Facing Death: Where Culture, Rligion and Medicine Meet, Ed H. M. Spiro vd., New Haven: Yale University Press, 1996] ve ‘‘A Sober Survey of the İslamic World’ [Orbis, 1996] bulunmaktadır.