İslâm Hümanizmi
Çeviri
Ahmet Arslan

ISBN
9789750503856

1. baskı - Şubat 2006
462 sayfa


Yakında

İslâm Hümanizmi

Lenn E. Goodman

Klasik İslâm uygarlığının barındırdığı kültürü geniş bir perspektifle ele alan ve şiir, müzik, şarap, aşk, oyun, avlanma, kıyafet, gösteriş, ahlâk, metafizik, bilgi kuramı, tarih anlayışı gibi boyutlarıyla değerlendiren İslâm Hümanizmi, İslâm'ın sıklıkla göz ardı edilen kültürel tarihine eğiliyor.

Klasik İslâm uygarlığının barındırdığı kültürü geniş bir perspektifle ele alan ve şiir, müzik, şarap, aşk, oyun, avlanma, kıyafet, gösteriş, ahlâk, metafizik, bilgi kuramı, tarih anlayışı gibi boyutlarıyla değerlendiren İslâm Hümanizmi, İslâm'ın sıklıkla göz ardı edilen kültürel tarihine eğiliyor. İçerdiği zengin ayrıntılarla önemli bir boşluğu dolduracak olan bu çalışmasında Goodman, Müslüman filozofların antik Yunan mirasıyla karşılaşmalarından doğan zenginliği, İslâm modernitesinin oluşumu-gelişimi açısından ele alarak, İslâm’ın hoşgörülü, çoğulcu, kozmopolit özelliklerini ortaya koyuyor. İslâm hümanizmini, Ortaçağ İslâm uygarlığında ve bu uygarlığın Arap-Müslüman edebiyatı, İslâm ahlâk felsefesi, geniş anlamda İslâm felsefesi ve Arap-Müslüman tarihyazımında arayan Goodman; Miskeveyh, Hemedânî, İbn Sina, İbn Haldun, Farabî, Gazalî ve başka birçok ismin Rönesans’la dünyaya yayılan hümanizmin kökenlerinde yer aldığına dikkat çekiyor.

  

Kitabın Adı
İslâm Hümanizmi
ISBN
9789750503856
Orijinal Adı
Islamic Humanism
Yayın No
İletişim - 1139
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 197
Alan
Felsefe
Sayfa Sayısı
462 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
331 gr
Baskı
1. baskı - Şubat 2006
Yayın Sekreteri
Kıvanç Koçak
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Serap Yeğen
Dizin
Hasan Deniz, Nurgül Şimşek
Çeviren
Ahmet Arslan
Yazar
Lenn E. Goodman
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Lenn E. Goodman

LENN E. GOODMAN Vanderbilt Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde profesör olan Lenn E. Goodman, özellikle metafizik ve etik konularında çalışmalar yapmaktadır. İslâm ve Yahudi dünyasının önde gelen isimlerini siyaset felsefesi, kültür, epistemoloji ve ontoloji açısından ele alan birçok makalesi ve kitabı bulunan Goodman, çeşitli felsefe ansiklopedilerinin yayın kurullarında da yer almıştır. Bazı Arap klasiklerini İngilizce'ye çeviren Goodman’ın diğer kitapları: On Justice (Yale University Press, 1991), Avicenna (Routledge, 1992), God of Abraham (Oxford University Press, 1996), Judaism, Human Rights and Human Values (Oxford University Press, 1998), Jewish and Islamic Philosophy: Crosspollinations in the Classic Age (Edinburgh University Press ve Rutgers University Press, 1999), In Defense of Truth: A Pluralistic Approach. (Humanity Press, 2001).