İslâm, Halk ve Devlet
Çeviri
Sami Oğuz

ISBN
9789754704143

1. baskı - Temmuz 1994
273 sayfa


Tükendi

İslâm, Halk ve Devlet

Sami Zubaida

Zubaida, “politik İslam” akımlarını, Ortadoğu’nun devlet geleneğiyle, siyasi yapısıyla ve popüler kültürüyle ilişkisi içinde inceliyor. İslam’a özgü olmayan bu örüntülerin İslamî hareketin biçimlenmesindeki belirleyiciliklerini vurguluyor. Politik İslam’ın baskın karakteri, ona göre ulus-devlete bağlı bir milliyetçiliktir.

Zubaida, “politik İslam” akımlarını, Ortadoğu’nun devlet geleneğiyle, siyasi yapısıyla ve popüler kültürüyle ilişkisi içinde inceliyor. İslam’a özgü olmayan bu örüntülerin İslamî hareketin biçimlenmesindeki belirleyiciliklerini vurguluyor. Politik İslam’ın baskın karakteri, ona göre ulus-devlete bağlı bir milliyetçiliktir. Zubaida, kuramsal düzeyde de Ortadoğu’ya ve İslam’a özcü yaklaşımın tarihselci açıdan eleştirisini yapıyor.
Kitabın Adı
İslâm, Halk ve Devlet
ISBN
9789754704143
Orijinal Adı
Islam, People and State
Yayın No
İletişim - 242
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 41
Alan
Sosyoloji, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
273 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Baskı
1. baskı - Temmuz 1994
Yazar
Sami Zubaida
Çeviren
Sami Oğuz
Kapak
Ümit Kıvanç
Dizgi
Remzi Abbas
Uygulama
Filiz Burhan
Düzelti
Münevver Doğru
Cilt
Ayhan Matbaası, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Sami Zubaida

Birkbeck, University of London'da Siyaset Bilimi ve Sosyoloji bölümlerinde Emeritus Profesör'dür. Middle East Report'un danışman editörlüğünü yapmaktadır. Editorial Board of Economy and Society üyesi ve Open Democracy yazarlarındandır. İslâmi siyaset ve Ortadoğu'da sosyo-ekonomik süreçler alanlarında çalışmaktadır. Yayımlanmış pek çok makalesinin yanında, Law and Power in the Islamic World, (Londra: I.B. Tauris, 2000); Islam, the People and the State: Political Ideas and Movements in the Middle East (Londra: I.B. Tauris, 1993) adlı kitapları bulunmaktadır.