İslâm Toplumları Tarihi Cilt 1
Çeviri
Yasin Aktay

ISBN
9789754709575

6. baskı - Ekim 2016
783 sayfa


48,00 TL
38,40 TL

İslâm Toplumları Tarihi Cilt 1

Hazreti Muhammed´den 19. Yüzyıla
Ira M. Lapidus

Lapidus’un İslâm Toplumları Tarihi, İslâm’ın ortaya çıkışından 1990’lara kadarki dönemi, İslâm’ın yayıldığı bütün toplumlar üzerinde ve bu toplumların yaşadıkları tarihsel, toplumsal, siyasî ve ekonomik dönüşümlerle ele alan hacimli bir eserdir. Cambridge University Press tarafından iki cilt halinde hazırlanmış daha kapsamlı bir araştırmanın Ira M. Lapidus tarafından özenle elden geçirilmesi sonucu yine aynı yayınevi tarafından tek cilt olarak yayımlanmıştır.

Lapidus’un İslâm Toplumları Tarihi, İslâm’ın ortaya çıkışından 1990’lara kadarki dönemi, İslâm’ın yayıldığı bütün toplumlar üzerinde ve bu toplumların yaşadıkları tarihsel, toplumsal, siyasî ve ekonomik dönüşümlerle ele alan hacimli bir eserdir. Cambridge University Press tarafından iki cilt halinde hazırlanmış daha kapsamlı bir araştırmanın Ira M. Lapidus tarafından özenle elden geçirilmesi sonucu yine aynı yayınevi tarafından tek cilt olarak yayımlanmıştır. Kitaba asıl değerini veren nokta, sadece siyasî ya da ekonomik tarihi ele almaması, İslâm toplumlarının toplumsal, kültürel, felsefî üretimlerine ve tartışmalarına siyaset ya da ekonomi kadar yer vermesidir. İslâm Toplumları Tarihi kitabın hacmi nedeniyle Türkçe’ye iki cilt olarak çevrilmiştir. Birinci cilt, İslâm’ın ortaya çıkışından 19. yüzyıla kadarki dönemi ele alır. İslâm’ın vâzettikleri, fıkhî ve kitabî tartışmalar ve bu tartışmalar arasında ortaya çıkan ayrımlar ve bu ayrımlarla birlikte hayat bulan toplumsal, kültürel canlılık, Abbasî hanedanından Osmanlı İmparatorluğu’na, Maveraünnehir’den Magrib’e ve Maşrık’a kadar uzanır. İslâm Toplumları Tarihi yalnızca akademisyenler, araştırmacılar için değil; aynı zamanda meraklı “okurlar” için de müracaat edilecek önemli bir kaynaktır.
Kitabın Adı
İslâm Toplumları Tarihi Cilt 1
Alt Başlık
Hazreti Muhammed´den 19. Yüzyıla
ISBN
9789754709575
Orijinal Adı
A History of Islamic Societies
Yayın No
İletişim - 815
Dizi No
Tarih - 19
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
783 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
553 gr
Baskı
6. baskı - Ekim 2016 (1. baskı - Haziran 2002)
Yazar
Ira M. Lapidus
Çeviren
Yasin Aktay
Editör
Kerem Ünüvar, M. Görkem Doğan
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Serap Yeğen
Dizin
M. Cemalettin Yılmaz
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Ira M. Lapidus

Ira M. Lapidus Kalifornia Üniversitesi, Berkeley’de Center for Middle Eastern Studies Bölümü’nde tarih profesörüdür. Yüksek lisans (1958) ve doktorasını (1964) Harvard Üniversitesi’nde tamamlamış olan Lapidus, Ortadoğu ve İslam tarihi konusunda uzmandır. Lapidus’un yayımlanmış eserleri arasında A History of İslamic Societies [Cambridge University Press, 1988 (İtalyanca baskısı Torino, Eiunadi, 1993, 1995)], Islam, Politics and Social Movements [(Edmunt Burke ile birlikte), Berkeley, University of clifornia Press, 1988], ‘‘Death in a Muslim Tradition’’, [Facing Death: Where Culture, Rligion and Medicine Meet, Ed H. M. Spiro vd., New Haven: Yale University Press, 1996] ve ‘‘A Sober Survey of the İslamic World’ [Orbis, 1996] bulunmaktadır.Etiketler: #islam tarihi, #tarih