Isadora Duncan - Sergey Yesenin
Çeviri
Atilla Dirim

ISBN
9789754707700

1. baskı - Ocak 2000
168 sayfa


Tükendi

Isadora Duncan - Sergey Yesenin

Carola Stern

Büyük Rus şiir geleneğini Ekim Devrimi'nin yenilikçi soluğuna bağlayan, kendisine "yeni Puşkin" denilen, "son köy ozanı" Sergey Yesenin ile modern dans sanatının kurucularından yaratıcı virtüöz Isadora Duncan'ın tutkulu aşkının hikâyesi.

Büyük Rus şiir geleneğini Ekim Devrimi'nin yenilikçi soluğuna bağlayan, kendisine "yeni Puşkin" denilen, "son köy ozanı" Sergey Yesenin ile modern dans sanatının kurucularından yaratıcı virtüöz Isadora Duncan'ın tutkulu aşkının hikâyesi. "İnsan olarak" Yesenin: Alkol bağımlısı, hüznü zevk edinmiş, kadınları "saçı uzun aklı kısa" mahlûklar olarak gören, kır hayatının sükûnetini düşleyen Rus köylüsü. "İnsan olarak" Duncan: Becerikli, yaşam sevinciyle dolu, keyif ehli, evliliğe, tekeşliliğe, küçük burjuva töresine meydan okuyan Amerikan bohemi. Ortak noktaları: İkisi de kendine hayran, ikisi de kıskanç. Bu iki "egzantrik" tipin birbirlerini sahiden "gaddarca" severek tükettikleri bu ilişkinin arka planında, Ekim Devrimi'nin kültürle, sanatla, yaşam ahlâkıyla ilgili yarattığı umutlar ve yol açtığı hayal kırıklıkları var. İki savaş arasında ve faşizm arefesindeki Avrupa ve Amerika'nın "sefalet ve ihtişam" günleri var.
Kitabın Adı
Isadora Duncan - Sergey Yesenin
ISBN
9789754707700
Orijinal Adı
Isadora Duncan und Sergej Jessenin Der Dichter und die Tanzenin
Yayın No
İletişim - 594
Dizi No
Aşklar ve Çiftler - 5
Alan
Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa Sayısı
168 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Baskı
1. baskı - Ocak 2000
Yazar
Carola Stern
Çeviren
Atilla Dirim
Kapak
Fatoş Gencosman
Editör
Tanıl Bora
Uygulama
Suat Aysu
Düzelti
Dürdane Abdal
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Carola Stern

Carola Stern 1951’e dek Demokratik Almanya Cumhuriyeti’nde yaşadı. Freie Universitaet Berlin’de okuduktan sonra Köln Radyosu’nda redaktörlük yaptı. Yayımlanan birçok kitanından Der Text meines Herzens (1994, Kalbimin Metni) çok büyük bir ilgi gördü ve büyük satış rakamlarına ulaştı.Carola Stern

Tüm Carola Stern kitaplarını görmek için tıklayınız.