İnsancıl Hukuk Sözlüğü
Çeviri
Selahattin Bağdatlı

ISBN
9789750500978

1. baskı - Ocak 2003
480 sayfa


Tükendi

İnsancıl Hukuk Sözlüğü

Françoise Bouchet-Saulnier

1999 yılında Nobel Barış Ödülü’nü alan “Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü” tarafından tasarlanan ve örgütün hukuk sorumlusu Dr. Françoise Boucher-Saulnier tarafından hazırlanan bu kitap bir uzmanlık çalışması olarak nitelendirilemez.

1999 yılında Nobel Barış Ödülü’nü alan “Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü” tarafından tasarlanan ve örgütün hukuk sorumlusu Dr. Françoise Boucher-Saulnier tarafından hazırlanan bu kitap bir uzmanlık çalışması olarak nitelendirilemez. Yapıtın amacı, eylem içinde savunma yapan bir hukuk olan `insancıl hukuk`a ait bir kullanma kılavuzunun okuyucu kitlesine kazandırılmasıdır. Bu kitap, uluslararası ilişkiler ve insancıl faaliyetlerle uğraşanlar, uluslararası ve Hükümet Dışı Örgütler, gazeteciler, üniversite öğrencileri, ve tabiî hukukçular için vazgeçilmez bir başvuru kaynağıdır. Bu kadar önemli ve ayrıntılı bir kaynak olmasının yanı sıra, şiddetin ve silahlı çatışmaların potansiyel mağdurlarına hitap etmesi ve insanlığa karşı işlenen suçlara karşı direnişin ve yaşamı sürdürme çabasının rehberliğinde bize yardımcı olmak ve biçimlenen dünya toplumunun daha insancıl bir konuma getirmek amacıyla da yazılmıştır.
150’yi aşkın maddesi, zengin kaynakçası ve uluslararası örgütlerin adresleriyle İnsancıl Hukuk Sözlüğü, insanlık onurunun yüceltilmesi yolunda bir kilometre taşıdır.
Kitabın Adı
İnsancıl Hukuk Sözlüğü
ISBN
9789750500978
Orijinal Adı
Dictionnaire pratique du droit humanitaire
Yayın No
İletişim - 858
Dizi No
Sözlükler - 3
Alan
Hukuk İncelemeleri
Sayfa Sayısı
480 sayfa
En
165 mm
Boy
240 mm
Ağırlık
501 gr
Baskı
1. baskı - Ocak 2003 (1. baskı - Ocak 2003)
Yazar
Françoise Bouchet-Saulnier
Editör
Mustafa Bayka
Yayın Danışmanı
Ahmet İnsel
Kapak
Utku Lomlu
Kapak Fotoğrafı
Dorethea Lange
Uygulama
Hüsnü Abbas, Hasan Deniz
Düzelti
Metin Pınar
Çeviren
Selahattin Bağdatlı
Dizgi
Maraton Dizgievi
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Françoise Bouchet-Saulnier

Hukuk doktorudur. Günümüzde Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'nün hukuk işleri sorumlusu ve Sınır Tanımayan Doktorlar Vakfı'nın araştırma müdürüdür.