Ingrid Bergman - Roberto Rosselini
Çeviri
Atilla Dirim

ISBN
9789754704297

2. baskı - Ekim 1999
231 sayfa


Tükendi

Ingrid Bergman - Roberto Rosselini

Renate Möhrmann

1948 İlkbaharı'nda, Los Angeles'ta Roma Açık Şehir ve Paisà filmlerini seyreden Hollywood'un saflık ve doğal güzellik ilâhesi Ingrid Bergman, nihayet aradığı sanatsal üslûbu bulmuştur. Vakit geçirmeden yönetmen Roberto Rossellini'ye gönderilmek üzere, heyecan pırıltılarının kâğıda yansıdığı bir hayran mektubu yazar: "Sevgili Bay Rossellini, Roma Açık Şehir ve Paisà adlı filmlerinizi izledim ve çok beğendim.

1948 İlkbaharı'nda, Los Angeles'ta Roma Açık Şehir ve Paisà filmlerini seyreden Hollywood'un saflık ve doğal güzellik ilâhesi Ingrid Bergman, nihayet aradığı sanatsal üslûbu bulmuştur. Vakit geçirmeden yönetmen Roberto Rossellini'ye gönderilmek üzere, heyecan pırıltılarının kâğıda yansıdığı bir hayran mektubu yazar: "Sevgili Bay Rossellini, Roma Açık Şehir ve Paisà adlı filmlerinizi izledim ve çok beğendim. Çok iyi İngilizce konuşan, Almanca'sını unutmamış fakat Fransızca'sı pek anlaşılmayan, İtalyanca ise yalnızca "Ti amo" diyebilen İsveçli bir oyuncuya ihtiyaç duymanız halinde, oraya gelmeye ve sizinle bir film çevirmeye hazır olduğumu bilmenizi isterim." Rossellini Hayal Fabrikası'ndan sıkılmış divayı Roma'ya davet ettiğinde bütün gemiler yakılmıştır artık. Bergman, bu uçarı İtalyalı ile beraber olabilmek uğruna geride bıraktığı evliliğinden, küçük kızından ve Hollywood kariyerinden vazgeçer. Yüzyılın aşk skandalı olarak tanımlanan bu beraberlik, duygu, cinsellik ve yaratıcılığın karşılıklı yer değiştirme oyunu gibidir. Bu kitap "aşk ve sanat çifti" olma hayaliyle yola çıkan iki insanın tutku, özveri ve uzlaşma dolu hikâyesini anlatıyor.
Kitabın Adı
Ingrid Bergman - Roberto Rosselini
ISBN
9789754704297
Orijinal Adı
Ingrid Bergmann und Roberto Rossellini Eine Liebes-und Beutegeschichte
Yayın No
İletişim - 552
Dizi No
Aşklar ve Çiftler - 2
Alan
Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa Sayısı
231 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Baskı
2. baskı - Ekim 1999 (1. baskı - Ağustos 1999)
Yazar
Renate Möhrmann
Çeviren
Atilla Dirim
Editör
Bahar Siber
Kapak
Fatoş Gencosman
Uygulama
Suat Aysu
Düzelti
Niyazi Nahit Tunerkan
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Renate Möhrmann

Köln Üniversitesi Dramaturji, Televizyon ve Sinema Yapımcılığı kürsüsünde profesördür. Tiyatro tarihi ve kadın hakları konularında yayınlanmış birçok çalışması olan yazar, daha önce yine "Aşklar ve Çiftler"dizisi kapsamında Almanya’da yayımlanan Tilla Durieux und Paul Cassirer (1997) adlı kitabı da hazırlamıştır.Etiketler: #anı, #hollywood, #sanat