İngiliz İşçi Sınıfının Oluşumu
Çeviri
Uygur Kocabaşoğlu

ISBN
9789750517693

4. baskı - Temmuz 2015
999 sayfa


52,00 TL
41,60 TL

İngiliz İşçi Sınıfının Oluşumu

E.P. Thompson

Thompson’un yazdığı ve insan olmanın erdemleri kadar zaaflarını da sergilediği işçi sınıfının kendi kendini oluşturması tarihi, bugün tüm o canlılığıyla okunmayı hak eden uzun bir romandır aslında.

Thompson 20. yüzyılın en önemli tarihçilerinden birisidir. Kuşkusuz sadece mâdunların, aşağıdakilerin tarihini yazdığı için değil, bu tarihi onların yanından yazmak cesaretini gösterdiği için de önemlidir. Güç mücadelelerinin geçmişini sunarken kendisi de bu mücadelelerin sahnesi haline gelen tarih alanında Thompson’un katkısı daha da büyük bir etkiye sahiptir. Thompson, İngiliz İşçi Sınıfı’nın Oluşumu’nda sınıfın nasıl kendisini oluşturan bir süreç olduğunu tartışır. Sınıfın, kültürel olarak değişen çevre, insan ilişkileri, kültürel yeniden yapılanmalar, inanç dünyası içinden zaman zaman kopan, ama yine tekrar ona dönen bir süreçte kendi kendisini “yapışı”nı anlatır. Sınıfı durgun bir kategori olarak algılayan, sadece “ajan”ların seyyaliyeti ve güç mücadelesinin güdümlü bir parçası olduğunu vazeden anlayışa karşı Thompson şarkılar, ilahiler, şiirler, yeminler, günlükler ve gazeteler vasıtasıyla tarihi canlandırır. Thompson’un yazdığı ve insan olmanın erdemleri kadar zaaflarını da sergilediği işçi sınıfının kendi kendini oluşturması tarihi, bugün tüm o canlılığıyla okunmayı hak eden uzun bir romandır aslında.

“Dönemi araştıran hiç kimsenin gözardı edemeyeceği, hayranlık uyandıran yaratıcı bir çalışma.”
Bernard Semmel, American Historical Review

“Gerçek bir başyapıt...”

Michael Foot, London Tribune.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
İngiliz İşçi Sınıfının Oluşumu
ISBN
9789750517693
Orijinal Adı
The Making of the English Working Class
Yayın No
Birikim - 2162
Dizi No
Birikim Kitapları - 5
Alan
Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa Sayısı
999 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
791 gr
Baskı
4. baskı - Temmuz 2015 (1. baskı - Nisan 2004)
Yazar
E.P. Thompson
Çeviren
Uygur Kocabaşoğlu
Editör
Kerem Ünüvar
Kapak
Suat Aysu
Kapaktaki Görsel
Walter Crane
Uygulama
Hüsnü Abbas
Dizin
Atilla Bayındır
Düzelti
Abdullah Onay
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

E.P. Thompson

1924’te İngiltere’de doğdu. İkinci Dünya Savaşı’nda Afrika ve İtalya’da görev yaptı. Savaş sonrasında Cambridge Üniversitesi’ni bitirdi. 1956’da İngiliz Komünist Partisi, Marksist Tarihçiler grubunun pekçok üyesi ile birlikte Stalinist politikaları protesto ederek partiden ayrıldı. 1957’de The New Reasoner dergisinin kurucuları arasında yer aldı. Bu dergi daha sonra dönemin genç kuşak sol entelektüellerinin ve öğrencilerinin içinde yer aldığı New Left Review’nun çıkışına öncülük etti ve Thompson uzun süre New Left Review’nun editoryal kurulunu yönetti. 1965’ten sonra yayın kurulu içinde doğan ayrılıklar nedeniyle dergiden uzaklaştı. Thompson’un önemli araştırmaları arasında William Morris: Romantic to Revolutionary (1955), The Making of the English Working Class (1963), Whigs and Hunters: The Origins of the Black Act (1975) yer almaktadır. Moral ekonomi tartışmalarını derlediği Customs in Common (1993) ve Louis Althusser, Tom Nairn ve Perry Anderson’la polemiklerinin yer aldığı Poverty and Theory and Other Essays (1978) önemli eserleri arasındadır. 1980’lerde Nükleer Silahsızlanma Hareketi (AND) aktivisti olarak mücadele eden Thompson’ın bu dönemde yazdığı yazılar Writing by Candlelight (1980), Protest and Survive (Thompson vd.) (1980), Exterminism and Cold War (Thompson vd.) (1982), Zero Option (1982), The Heavy Dancers’de (1984) biraraya getirilmiştir. Ayrıca Double Exposure (1985) ve The Sykaos Papers (1988) yayımlanmış eserleri arasındadır. E. P. Thompson 1993’te öldü.E.P. Thompson

Tüm E.P. Thompson kitaplarını görmek için tıklayınız.