İmparatorluk Mirası
Çeviri
Gül Çağalı Güven

ISBN
9789754707465

7. baskı - Kasım 2017
469 sayfa


48,00 TL
38,40 TL

İmparatorluk Mirası

Balkanlar'da ve Ortadoğu'da Osmanlı Damgası
L. Carl Brown

Roma ve Bizans ile birlikte dünya tarihindeki en güçlü ve en uzun ömürlü emperyal sistem olan Osmanlı İmparatorluğu'nun Güneydoğu Avrupa, Batı Asya ve Kuzey Afrika'daki izlerini süren İmparatorluk Mirası, bu alandaki yetkin akademisyenleri biraraya getiriyor. Osmanlı mirası, şimdiye kadar tarih disiplini tarafından da ya reddedilmiş ya da istenmeyen yabancı bir hâkimiyet olarak temsil edilmiştir.

Roma ve Bizans ile birlikte dünya tarihindeki en güçlü ve en uzun ömürlü emperyal sistem olan Osmanlı İmparatorluğu'nun Güneydoğu Avrupa, Batı Asya ve Kuzey Afrika'daki izlerini süren İmparatorluk Mirası, bu alandaki yetkin akademisyenleri biraraya getiriyor. Osmanlı mirası, şimdiye kadar tarih disiplini tarafından da ya reddedilmiş ya da istenmeyen yabancı bir hâkimiyet olarak temsil edilmiştir. Yazarlar bu mirasın sözedilen bölgelerdeki insanların davranış kalıplarını ve algılarını nasıl şekillendirdiğini göstermekle kalmıyor, ayrıca bu karmaşık tarihin bugünün ideolojilerini ve kimliklerini kurmada nasıl yeniden eklemlendiğini araştırıyor. Kitapta Osmanlı mirasının, bugünün değerleri ve ideolojilerini meşrulaştırmak için nasıl 'kullanışlı' bir tarzda yorumlandığı da gösteriliyor. Osmanlı mirasının tek varisini Türkiye Cumhuriyeti olarak görme eğilimini aşma iddiasındaki bu kitap, politikadan diplomasiye, ekonomiden bürokrasiye, eğitimden dile ve dine kadar pek çok alanda, Osmanlı geçmişi ile bugün arasındaki süreklilikleri ve kopuşları ortaya koyuyor.

Kitabın Adı
İmparatorluk Mirası
Alt Başlık
Balkanlar'da ve Ortadoğu'da Osmanlı Damgası
ISBN
9789754707465
Orijinal Adı
Imperial Legacy
Yayın No
İletişim - 601
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 95
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
469 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
337 gr
Baskı
7. baskı - Kasım 2017 (1. baskı - Mart 2000)
Yazar
L. Carl Brown
Çeviren
Gül Çağalı Güven
Editör
Elçin Gen
Kapak
Fatoş Gencosman
Uygulama
Suat Aysu, Hüsnü Abbas
Yayına Hazırlayan
Elçin Gen
Düzelti
Mustafa Şahin
Dizin
M. Cemalettin Yılmaz
Dizgi
Maraton Dizgievi
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

L. Carl Brown

Princeton Üniversitesi Dış İlişkiler Bölümü'nden emekli profesördür. Princeton'da 1966'dan 1993'e değin süren öğretim üyeliği yıllarının büyük bölümünde Yakındoğu araştırmalarında disiplinler arası program yöneticisi olarak hizmet etti. Temel araştırma konusu, gerek Mağrib, gerek Maşrık olmak, üzere çağdaş Arap dünyasının siyasal ve diplomatik tarihidir.