İmge ve Emperyalizm
Çeviri
Ayşen Anadol

ISBN
9789750501272

1. baskı - Mayıs 2003
563 sayfa


Tükendi
İkinci Meşrutiyet Basınında

İmge ve Emperyalizm

1908-1911
Palmira Brummet

Palmira Brummett, İkinci Meşrutiyet Basınında İmge ve Emperyalizm, 1908-1911’de mizah dergilerinde yayımlanan karikatürlerden yola çıkarak Osmanlı zihniyet dünyasına ışık tutuyor. Bu dönem üzerine daha önce akademik çalışmalara konu olmamış kaynakları inceleme nesnesi olarak seçen yazar, okuması son derece keyifli bir kitap ortaya koymayı başardığı gibi, gerçekten yeni bir açıdan tarihe bakmamızı da sağlıyor.

Palmira Brummett, İkinci Meşrutiyet Basınında İmge ve Emperyalizm, 1908-1911’de mizah dergilerinde yayımlanan karikatürlerden yola çıkarak Osmanlı zihniyet dünyasına ışık tutuyor. Bu dönem üzerine daha önce akademik çalışmalara konu olmamış kaynakları inceleme nesnesi olarak seçen yazar, okuması son derece keyifli bir kitap ortaya koymayı başardığı gibi, gerçekten yeni bir açıdan tarihe bakmamızı da sağlıyor. Önce tarihsel arka planın ele alındığı kitapta, 1908 ihtilali ve İkinci Meşrutiyet dönemi karşılaştırmalı bir zemine yerleştiriliyor. Bu dönemin, özellikle 1908 ile 1911 arasındaki özgürlük ortamının basın için ne gibi fırsatlar yarattığı üzerinde durulan eserde, Fransız ve İran devrimlerinin nasıl bir “örnek” olarak değerlendirildiği inceleniyor. Yazarın, dönemin “ciddi” basınıyla da karşılaştırdığı mizah basını, son derece ilginç bir konu zenginliğiyle karşımıza çıkıyor: Hürriyet, istibdat, komik hükümdarlar; komik saldırgan olarak Avrupa; modernlik ile gerilik; Avrupa hegemonyasının eleştirisi; moda, ispirtizma, buz pateni; teknoloji, ulaşım; sokak köpekleri, kolera, kadınlar ve sokaklardaki “diğer tehlikeler”... Brummett, karikatürlerde işlenen bütün bu konuları, zihniyet ve söylemle ilgili çarpıcı bir analizle birleştiriyor. Gelenek ile modernlik, Doğu ile Batı, istibdat ile hürriyet, eski ile yeni gibi ikili karşıtlıklara dayanan bir zihniyet dünyasının mizahçıların gözünde nasıl billurlaştığını ayrıntılarıyla inceleyen yazar, belki de Türkiye’nin yakın tarihi üzerine son zamanlarda yazılmış en ilgi çekici kitabı bize sunuyor.

Üst Başlık
İkinci Meşrutiyet Basınında
Kitabın Adı
İmge ve Emperyalizm
Alt Başlık
1908-1911
ISBN
9789750501272
Orijinal Adı
Image& Imperialism in the Ottoman Revolutionary Press
Yayın No
İletişim - 895
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 145
Alan
Tarih, Medya-İletişim
Sayfa Sayısı
563 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
402 gr
Baskı
1. baskı - Mayıs 2003
Yazar
Palmira Brummet
Çeviren
Ayşen Anadol
Editör
Tansel Güney
Kapak
Utku Lomlu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Elçin Gen
Dizin
M. Cemalettin Yılmaz
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Palmira Brummet

Tennessee Üniversitesi öğretim üyesidir. Doktora derecesini 1988´de Chicago Üniversitesi´nden alan yazarın ilk kitabı Ottoman Seapower and Levantine Diplomacy in the Age of Discovery 1993 yılında SUNY Press tarafından yayımlanmıştır.