İm Bilse Er Ölmes
ISBN
9789750516757

1. baskı - Aralık 2014
192 sayfa


27,00 TL
21,60 TL

İm Bilse Er Ölmes

Nâzım Hikmet ile Don Quijote’nin Arzu Serüvenleri
Mahmut Temizyürek

Nâzım Hikmet, köşeye sıkışmış hissettiği anlarda kimlere, hangi kahramanlara öykünüyordu, sığınıyordu? En önemlisi, adına şiir yazdığı Mahzun Yüzlü Don Quijote, bu kahramanlardan biri miydi?

Ölümsüz gençliğin şövalyesi
               ellisinde uydu yüreğinde çarpan aklına,
bir Temmuz sabahı fethine çıktı
               güzelin, doğrunun, haklının:
önünde, şirret, aptal devleriyle dünya,
               altında mahzun, fakat kahraman Rosinant’ı.
Nâzım Hikmet

Nâzım Hikmet, köşeye sıkışmış hissettiği anlarda kimlere, hangi kahramanlara öykünüyordu, sığınıyordu? En önemlisi, adına şiir yazdığı Mahzun Yüzlü Don Quijote, bu kahramanlardan biri miydi? “Bunları onun düşünüp duyumsadığı kadar bilmek mümkün değil ama bunun yapıtları yardımıyla düşünülmesinde sayısız yarar umanlardanım ben de,” diyen Mahmut Temizyürek’in bu bakışı bizi kitap boyunca pek çok çağrışıma itiyor.

Nâzım Hikmet’in yaşamı çetin bir tren yolculuğuysa eğer –hem de en çetini, Sibirya Ekspresi belki– her istasyon, şairin yeldeğirmenlerine karşı mücadele verdiği bir uğraktır. Mahmut Temizyürek de aynı kompartımanda yola koyuluyor. Uzun güzergâh boyunca Dostoyevski’yi, Kaşgarlı Mahmud’u, Girard’ı, Vico’yu, Foucault’yu ve daha nicelerini yoldaş seçiyor kendine. Yolculuk sırasında dostluklar kuruyor, münakaşalara giriyor. Bunu yaparken, bir çağrışım zinciri boyunca ilerleyip Türkçe’nin ve edebiyatın sınırlarına dek gidiyor; bizi de yanında götürüyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
İm Bilse Er Ölmes
Alt Başlık
Nâzım Hikmet ile Don Quijote’nin Arzu Serüvenleri
ISBN
9789750516757
Yayın No
İletişim - 2085
Dizi No
Bugünün Kitapları - 174
Alan
Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi, Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa Sayısı
192 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
166 gr
Baskı
1. baskı - Aralık 2014
Yazar
Mahmut Temizyürek
Editör
Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan
Necdet Dümelli
Kapak
Suat Aysu
Kapaktaki Görsel
Aydan Çelik
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Mahmut Temizyürek

1955 yılında Sivas'ın Kümbet köyü'nde doğdu. İlkokulu doğduğu köyde, orta öğrenimini Ankara'da yaptı. A.Ü.Eğitim Bilimleri Fakültesi Psikoloji bölümünü bitirdi. Birçok ansiklopedi, dergi ve gazetelerde çalıştı. Halen Öğretmen olarak görev yapıyor. Şiir, deneme ve eleştiri yazıları Akatalpa, Defter, Edebiyat Dostları, Edebiyat ve Eleştiri, Evrensel Kültür, İnsan, Kum, Patika,Varlık, Yarın, Yeni Olgu gibi dergilerde yayınlandı.