İki Tarafta Evlat Acısı
ISBN
9789750510427

1. baskı - Mayıs 2012
168 sayfa


26,00 TL
20,80 TL

İki Tarafta Evlat Acısı

Burcu Şentürk

Türkiye’de yakınlarını silahlı çatışmalarda yitirmiş binlerce aile var. Onların acısı, “Kürt sorunu”, “terör” gibi resmî sözlere sığmıyor. Herkes onların duygularından söz etse de, bu duygular politikaya pek nüfuz edemiyor. Çatışmalarda hayatını kaybetmiş askerlerin ve PKK militanlarının aileleri, Kürt meselesini nasıl değerlendiriyor, kimlerden çözüm bekliyorlar?

“Asker olan abimin çocuklarına babanız amcanızı ya da amcanız babanızı mı vurdu diyeceğim? Diğer yeğenlerime ne diyeceğim? Amcalarınız birbirini öldürmek için ateş mi açtılar birbirlerine diyeceğim?”

“Çünkü hepsinin anneleri var. Yürekleri yanıyor… Hiçbir insanın ölmesini istemiyoruz. Ne Türk, ne Kürt, ne Laz, ne asker hiç biri. Hiçbir insanın katledilmesini istemiyorum. Annelerin yürekleri yanıyor.”

Türkiye’de yakınlarını silahlı çatışmalarda yitirmiş binlerce aile var. Onların acısı, “Kürt sorunu”, “terör” gibi resmî sözlere sığmıyor. Herkes onların duygularından söz etse de, bu duygular politikaya pek nüfuz edemiyor. Çatışmalarda hayatını kaybetmiş askerlerin ve PKK militanlarının aileleri, Kürt meselesini nasıl değerlendiriyor, kimlerden çözüm bekliyorlar? Siyasete katılıyorlar mı, nasıl katılıyorlar? Kendi durumlarını nasıl tanımlıyorlar? Yakınlarının ölümünü ve şehitlik kavramını nasıl anlamlandırıyorlar?

Burcu Şentürk, iki taraftan ailelerle yaptığı derinlemesine görüşmeleri yorumlayarak, bu soruların cevabını arıyor. Büyük kutuplaşmaların, karşılıklı derin önyargıların, büyük anlayışsızlıkların varlığını saklamıyor gözümüzden, bu kitap. Bununla beraber, ortak yaşama ve barış umudunun tükenmeyen kaynaklarını da yokluyor. Bu insanların acısını, duygusal karmaşasını görmek, bilmek gerek. Barışı beklerken…Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
İki Tarafta Evlat Acısı
ISBN
9789750510427
Yayın No
İletişim - 1747
Dizi No
Bugünün Kitapları - 135
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
168 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
145 gr
Baskı
1. baskı - Mayıs 2012
Yazar
Burcu Şentürk
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Editör
Tanıl Bora
Kapak
Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı
Hüsamettin Bahçe
Uygulama
Nurgül Şimşek
Düzelti
Emir Çelî Şimşek
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Burcu Şentürk

1984 yılında Eskişehir’de doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nde yüksek lisans, York Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde doktora yaptı. Halen Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde çalışmaktadır. İletişim’den daha önce İki Tarafta Evlat Acısı (2012) adlı kitabı yayımlandı.Burcu Şentürk

Tüm Burcu Şentürk kitaplarını görmek için tıklayınız.