İdiotizm
Çeviri
Mehmet Ratip

ISBN
9789750518126

1. baskı - Ağustos 2015
256 sayfa


25,00 TL
20,00 TL

İdiotizm

Kapitalizm ve Hayatın Özelleştirilmesi
Neal Curtis

İdiotizm, “özel”e, “özel mülkiyet”e ve “özelleştirme”ye çılgıncasına bağlanmanın ardındaki mantığı ilmek ilmek çözen, çarpıcı bir meydan okuma….

“…idios, kişisel alana, özel olana, kişinin kendisinin olana işaret eder. Dolayısıyla, özel mülkiyet veya kişisel eşyalardan söz etmek için de kullanılabilir. Benim kullandığım anlamıyla idiotizm terimi, özel mülkiyetin serbest kullanımının, yani ekonomik özgürlüğün, medeni özgürlüğün zorunlu koşulu olduğu yönündeki inancın hâkim olduğu duruma işaret eder. Idios kelimesinin bu birinci anlamı, dış ile iç arasında bir sınır çizen ve böylece farklı ve ayrı bir şeyi temsil eden kapalılığı, yani mahremiyet yan anlamını da içerir.”


Özel olan ve özel mülk olan arasında kurulan ilişki, yalnızca ideolojik bir baskı meydana getirmiyor. Bu tarif, ekonomik alanın tahakkümü altına alınmış hayatların, özelin önceliği ve yüceltilmesi karşısında geri çekilmek zorunda olduğunu da zihinlerimize kazıyor. Böylece kolektif olanda adeta ontolojik bir kötülük olduğu fikri kendisine oldukça geniş bir yer açıyor.


Neal Curtis İdiotizm’de, özel olanın biricikliğini vurgulayarak yükselen iktisat ideolojisinin kapsamını, niye bu kadar etkili olabildiğini felsefi, psikolojik, siyasi ve kültürel uzantılarıyla birlikte ele alıyor. Kavramın içerdiği kapalılık fikrinden hareketle mülkiyetin özel kullanım için güvence altına alınmasının temel yöntemlerinden birinin, ortakça sahip olunan kamu kaynaklarının kapatılması üzerinden özel olanın yaratılması olduğunu gösteriyor.

İdiotizm, “özel”e, “özel mülkiyet”e ve “özelleştirme”ye çılgıncasına bağlanmanın ardındaki mantığı ilmek ilmek çözen, çarpıcı bir meydan okuma….Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
İdiotizm
Alt Başlık
Kapitalizm ve Hayatın Özelleştirilmesi
ISBN
9789750518126
Orijinal Adı
Idiotism. Capitalism and the Privatisation of Life
Yayın No
İletişim - 2198
Dizi No
Politika - 134
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
256 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
214 gr
Baskı
1. baskı - Ağustos 2015
Yazar
Neal Curtis
Çeviren
Mehmet Ratip
Editör
Kerem Ünüvar, Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan
Işıl Kurnaz
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Ümran Özbalcı
Baskı ve Cilt
Sena Ofset