Hoşça Kal Diyarbakır
ISBN
9789750512858

2. baskı - Aralık 2013
262 sayfa


Yakında

Hoşça Kal Diyarbakır

Yılmaz Odabaşı

“Ben ki Diyarbakır’a her gelişimde yeniden gitmek zorunda kalan, gittikten sonra bir biçimde yeniden dönen ve nereye gitse gözü hep şehrin gözlerinde, gönlü hep bu şehrin gönlünde asılı kalan bir adam
olmuştum... Kırılıp dökülüp, itilip, dağılıp hep naçar kaldığım bu şehrin kapılarına dönüp dönüp hep arsızca yüz süren bir aşıktım çünkü ben. Yıllar usanmış, ben usanmamış, hiç iflah olmamış, arlanmamıştım.”

 Yılmaz Odabaşı, Diyarbakır’la hikâyesini, Diyarbakır’la derdini, Diyarbakır’la aşkını anlatıyor bu kitapta. Bağlar küçelerindeki yoksul çocukluğun hergele neşesinden, ilk aşklardan, mahrumiyetlere, baba zulmüne… Mehdi Zana’nın belediye başkanı seçilişinden Diyarbakır Askerî Hapishanesi’ne, olağanüstü hal koşullarında dergicilik, gazetecilik deneyimine… İlk şiirler, ilk ödüller… Kürt özgürlük hareketindeki büyük fedakarlıklar, öte yandan insanı örseleyen değer bilmezlikler… 

 
Bir insanın bir şehirle nasıl yoğrulduğunun hikâyesi… Bir tür karşılıksız aşk hikâyesi…
 
“Ben ki Diyarbakır’a her gelişimde yeniden gitmek zorunda kalan, gittikten sonra bir biçimde yeniden dönen ve nereye gitse gözü hep şehrin gözlerinde, gönlü hep bu şehrin gönlünde asılı kalan bir adam olmuştum... Kırılıp dökülüp, itilip, dağılıp hep naçar kaldığım bu şehrin kapılarına dönüp dönüp hep arsızca yüz süren bir aşıktım çünkü ben. Yıllar usanmış, ben usanmamış, hiç iflah olmamış, arlanmamıştım.”
 
 


Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Hoşça Kal Diyarbakır
ISBN
9789750512858
Yayın No
İletişim - 1927
Dizi No
Türkçe Edebiyat - 282
Alan
Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa Sayısı
262 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
217 gr
Baskı
2. baskı - Aralık 2013 (1. baskı - Kasım 2013)
Yazar
Yılmaz Odabaşı
Kapak
Suat Aysu
Editör
Tanıl Bora
Kapak Fotoğrafı
Yılmaz Odabaşı
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Tansel Tüzel
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Yılmaz Odabaşı

1962’de Diyarbakır’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Diyarbakır, Ankara, Kayseri, Gaziantep ve tekrar Diyarbakır’da tamamladı. Diyarbakır Askerî Cezaevi’nde bir yıl hapis yattı. Dokuz yıl süren yargılaması beraatle sonuçlandı. Çeşitli işlerin ardından 1986-1994 arası Diyarbakır’da gazetecilik yaptı. Sonrasında 2005’e kadar aralıklarla çeşitli gazetelerde güncel yazılar yazdı. 1980’lerin başından itibaren, 2012’de beş ciltte bir araya getirilen şiirleriyle dikkat çekti. İngilizce, Fransızca, Almanca, Farsça ve Kürtçede yayımlanan şiirleri, birçok besteci tarafından yorumlandı. Yine büyük ilgi gören çok sayıda öykü, düzyazı, deneme kitabı yazdı. Ödüllere katılmama kararı verdiği 2000’e dek, şiirleri ve yazılarıyla çok sayıda ödül kazanmıştır. 1994-95, 1999 ve 2000 yıllarında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde aklanacağı düşünce suçu mahkûmiyetleri nedeniyle hapis yattı. Resim ve fotoğraf alanında da eserleri vardır.

www.yilmazodabasi.com.tr