Hiperaktif Çocuk
Çeviri
Emel Ergun

ISBN
9789750503764

1. baskı - Kasım 2005
144 sayfa


Tükendi

Hiperaktif Çocuk

Marie-France Le Heuzey

Çocuğunuzun "aşırı hareketli" olması onun gerçekten hiperaktif olduğunu göstermez. Tıp dilinde "dikkat özürlü hiperaktiflik rahatsızlığı" olarak adlandırılan bu rahatsızlık aşırı hareketliliğin yanı sıra, çocuğun ayrıntılara ilgisiz kalması, dikkatinin aşırı ölçüde eksilmesi, söylenenleri eksiksiz biçimde yerine getirememe, huzursuzluk, aşırı konuşma ve söylenenlerin tamamını dinlememe, unutkanlık gibi semptomlarla belirginleşir ve bunların uzun süreli olmalarıyla da somutlaşır.

Çocuğunuzun "aşırı hareketli" olması onun gerçekten hiperaktif olduğunu göstermez. Tıp dilinde "dikkat özürlü hiperaktiflik rahatsızlığı" olarak adlandırılan bu rahatsızlık aşırı hareketliliğin yanı sıra, çocuğun ayrıntılara ilgisiz kalması, dikkatinin aşırı ölçüde eksilmesi, söylenenleri eksiksiz biçimde yerine getirememe, huzursuzluk, aşırı konuşma ve söylenenlerin tamamını dinlememe, unutkanlık gibi semptomlarla belirginleşir ve bunların uzun süreli olmalarıyla da somutlaşır. Ancak bir "hiperaktif çocuk profili" oluşturabilse de bu bağlamda mutlak bir genelleme yapılamaz. Çünkü her çocuk "tek"tir, her hiperaktif çocuğun güçlüklerini, deneyimlerini dile getirme biçimi farklıdır.
Bu kitap, psikiyatr Dr. Marie-France Le Heuzey tarafından "hiperaktif çocukların sıkıntılarının farkında olunması ve giderilmesi, ailelerin kendilerini çaresiz ve yalnız hissetmemeleri, öğretmen ve eğitimcilerin konuya ilişkin bilgi edinmeleri" amacıyla yazıldı.Kitabın Adı
Hiperaktif Çocuk
ISBN
9789750503764
Orijinal Adı
L'enfant hyperactif
Yayın No
İletişim - 1122
Dizi No
Başvuru - 44
Alan
Çocuk Edebiyat Dışı
Sayfa Sayısı
144 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
115 gr
Baskı
1. baskı - Kasım 2005
Dizi Yayın Yönetmeni
Mustafa Bayka
Yayın Danışmanı
Ahmet İnsel
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Metin Pınar
Çeviren
Emel Ergun
Yazar
Marie-France Le Heuzey
Kapaktaki Görsel
C. F. Payne
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Marie-France Le Heuzey

Paris Robert-Debre Hastanesi'nde psikiyatr. Diğer yapıtları: Le Suicide de l'adolescent, Masson, 2001; L'Hyperactivité de l'enfance à l'âge adulte, Paris, 2002.