Hevsel Bahçesinde Bir Dut Ağacı
ISBN
9789750503535

1. baskı - Eylül 2005
270 sayfa


Tükendi
Canip Yıldırım'la Söyleşi

Hevsel Bahçesinde Bir Dut Ağacı

Orhan Miroğlu

Canip Yıldırım’ın hayat öyküsü, Cumhuriyet’ten bu yana Kürtlerin ve Türklerin yaşadığı tüm dönemlerin de çok canlı bir tanıklığı: İttihat Terakki dönemi, Ermeni katliamı, Cumhuriyet’in kuruluş yılları, Şeyh Sait hareketi, Ağrı Dağı isyanı, Dersim katliamı, tek parti dönemi, DP dönemi, 492lar davası yılları, 1960 askeri cuntası, TiP, KDP ve DDKO dönemleri, 12 Mart 1971 askeri cuntası.

Canip Yıldırım’ın hayat öyküsü, Cumhuriyet’ten bu yana Kürtlerin ve Türklerin yaşadığı tüm dönemlerin de çok canlı bir tanıklığı: İttihat Terakki dönemi, Ermeni katliamı, Cumhuriyet’in kuruluş yılları, Şeyh Sait hareketi, Ağrı Dağı isyanı, Dersim katliamı, tek parti dönemi, DP dönemi, 492lar davası yılları, 1960 askeri cuntası, TiP, KDP ve DDKO dönemleri, 12 Mart 1971 askeri cuntası...
“Büyük olasılıkla Orhan Miroğlu da benim gibi duyup düşündüğü için, çok güzel bir iş yaparak hepimizin ağabeyi Canip Yıldırım’ı ikna etmiş ve hayatını anlatmasını sağlamış. Miroğlu da hayatın, hayata ilişkin önem ve anlamın ne olduğunu kanıyla, canıyla öğrenmiş bir aydın. Yıldırım’ın en yakın arkadaşlarından Musa Anter Diyarbakır’da, bir gece yarısı, karanlık bir sokakta alçakça öldürüldüğünde Miroğlu da yanındaydı. (...) Ancak tamamıyla bir tesadüf eseri Miroğlu hayatın öteki yakasından tekrar, güç belâ geri
döndü. (...) Belki de bu nedenle Hevsel Bahçesinde Bir Dut Ağacı, bilinen türden bir mülakatlar kitabı değil... (...) Miroğlu sadece kuru bir soru sorup, muhatabından tembelce geniş bir cevap bekleyen mülakatçılar gibi davranmıyor, tersine rahat, huzurlu bir sohbet havasında, mülakatın aktif bir tarafı oluyor, açıklayıcı soruları ve hatırlatıcı izahlarıyla Yıldırım’a ait hayat hikâyesinin halkalar halinde genişlemesini, bu hayatın önem ve anlamına ilişkin somut bir anlatının ortaya çıkmasını sağlıyor. Hevsel Bahçesinde Bir Dut Ağacı’nı okuduğumda, içimde sıcak bir ışıltı hissettim. (...) Hem ilginç, rahat okunan bir hayat öyküsü hem de hâlâ büyük oranda karanlıkta olan tarih ve hafızamıza tutulmuş yeni bir ışık hûzmesi.”
Mehmed Uzun

 

Üst Başlık
Canip Yıldırım'la Söyleşi
Kitabın Adı
Hevsel Bahçesinde Bir Dut Ağacı
ISBN
9789750503535
Yayın No
İletişim - 1109
Dizi No
Anı - 47
Alan
Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa Sayısı
270 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
198 gr
Baskı
1. baskı - Eylül 2005
Yazar
Orhan Miroğlu
Editör
Murat Gültekingil, Tanıl Bora
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Dizgi
Hasan Deniz, Nurgül Şimşek
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Serap Yeğen
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Orhan Miroğlu

Orhan Miroğlu, Midyat'ta doğdu. Gençlik yılları Batman ve Diyarbakır'da geçti. 1970-80 arası dönemde demokratik gençlik hareketi içinde yer aldı. 1980'de Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü'nden mezun oldu. Bir yıl öğretmenlik yaptı. 12 Eylül 1980 askerî darbesinden sonra tutuklandı ve Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından TKSP (Türkiye Kürdistanı Sosyalist Partisi) davasından 15 yıl cezaya çarptırıldı. 1988'de cezaevinden tahliye oldu. 20 Eylül 1992'de Diyarbakır'da Musa Anter'in öldürüldüğü suikasttan yaralı olarak kurtuldu. O tarihten bu yana, tedavi için geldiği Ankara'da yaşıyor. 1995 yılına kadar siyasi yasaklıydı. Siyasal çalışmalarını 1999 yılından bu yana önce HADEP, ardından DEHAP'ta Genel Başkan Yardımcısı olarak sürdürüyor. Radikal İki, Ülkede Özgür Gündem, Özgür Politika ve Birgün'e yazıyor. Evli ve iki çocuğu var. Yayımlanmış diğer kitapları: Dijwar – Onlara Dair Her Şey (Avesta Yayınları, 2004), Çapraz Ateşte İki Halk: Türkler ve Kürtler – Yeni Jeopolitika ve Nasyonalizm (Beybûn, 2005).