Haçlı Seferi’ne Son Çağrı
Çeviri
İsmet Birkan

ISBN
9789750507625

1. baskı - Nisan 2010
788 sayfa


Tükendi

Haçlı Seferi’ne Son Çağrı

Yeniçağ Avrupası’nda Osmanlı İmgesi
Géraud Poumarède

6.ve 17. yüzyıllarda Hıristiyan Avrupa’yla Müslüman Osmanlı arasında gerçekten bir uygarlıklar çatışması yaşandı mı? Géraud Poumarède’in ele aldığı konu, hiçbir zaman gündemden düşmeyen soruları ve sorunları içeriyor.

16.ve 17. yüzyıllarda Hıristiyan Avrupa’yla Müslüman Osmanlı arasında gerçekten bir uygarlıklar çatışması yaşandı mı? Géraud Poumarède’in ele aldığı konu, hiçbir zaman gündemden düşmeyen soruları ve sorunları içeriyor.
Kitap pek çok noktada Avrupa’daki Osmanlı imgesinin günümüze yansıyan yönlerini de keşfetmemizi sağlıyor.
İhtilafın sebebi bellidir: Osmanlı’nın 14. yüzyıldan itibaren Avrupa’daki ilerleyişi Hıristiyan âleminde “Haçlı Seferi” ruhunun yeniden doğmasına sebep olmuştur. Osmanlı imgesi zaman içinde “kâfir”, “barbar”, “despot” veya “tiran” gibi tabirlerle anılır. Düşmanlık duygusuyla beslenen Avrupa’nın dört bir köşesinde, Osmanlı’nın yıkımını haber veren kehanetler ve fetih planları birbiri ardına gelir. Bu çatışma kültürü dinî söylemin, siyasal düşüncenin ve sanatsal yaratının içine işlemiştir. Askerî tahlillerden popüler hikâyelere kadar uzanır.
İmparatorların Osmanlı’yı alt edeceklerini ve Doğu’nun hâkimi olacaklarını müjdeleyen mitler, Vatikan’ın bitmeyen seferberlik ilanları ve sürekli bir savaş tedirginliğiyle geçen iki yüzyılın ardından ne olur peki? Bu zafer ve fetih kurgusu giderek çekiciliğini yitirir; Kilise’nin Osmanlı’ya karşı birlik çağrısı da... Ama bugün hâlâ canlı olan Osmanlı imgesi işte o zamanda şekillenmiştir. Géraud Poumarède’in, Vatikan, Venedik ve Paris gibi pek çok arşivde yaptığı araştırmalara dayanarak yazdığı Haçlı Seferi’ne Son Çağrı bir bakıma, bugünün yüzyıllar öncesindeki yansımasını aktarıyor.
 
Kitabın Adı
Haçlı Seferi’ne Son Çağrı
Alt Başlık
Yeniçağ Avrupası’nda Osmanlı İmgesi
ISBN
9789750507625
Orijinal Adı
Mythes et réalités de la lutte contre les Turcs aux XVIe et XVIIe siècles
Yayın No
İletişim - 1473
Dizi No
Tarih - 60
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
788 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
561 gr
Baskı
1. baskı - Nisan 2010
Yazar
Géraud Poumarède
Çeviren
İsmet Birkan
Editör
Berna Akkıyal
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Barış Sağlan
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Géraud Poumarède

Tarih eğitimini Ecole Normale'de aldı; l'Ecole française de Rome eski üyesidir. Sorbonne Üniversitesi Tarih Çalışmaları'nın direktörlüğünü yaptı. Halen Bordeaux Üniversitesi (III) Yeniçağ Tarihi Bölümü'nde ders vermektedir. Diğer Kitapları: Islam, Medias Et Opinions Publiques - Déconstruire Le “Choc Des Civilisations” (2006), La fonction consulaire à l’époque moderne: L’Affirmation d’une institution économique et politique (1500-1800) (Gérard Le Bouedec, Jörg Ulbert ve Anne Mézin ile birlikte, 2006).