Habermas
Çeviri
İsmail Ilgar

ISBN
9789750510731

1. baskı - Temmuz 2012
308 sayfa


39,00 TL
31,20 TL

Habermas

Entelektüel Bir Biyografi
Matthew G. Specter

Avrupa’nın en önemli felsefecilerinden biri olan Jürgen Habermas’ın hayatı, bir yandan Eleştirel Teori’nin gelişme seyri bağlamında, diğer yandan Almanya’daki liberal demokrasinin işleyişine dair yarım asırdır süren siyasal ve anayasal mücadele ekseninde izlenebilir.

Avrupa’nın en önemli felsefecilerinden biri olan Jürgen Habermas’ın hayatı, bir yandan Eleştirel Teori’nin gelişme seyri bağlamında, diğer yandan Almanya’daki liberal demokrasinin işleyişine dair yarım asırdır süren siyasal ve anayasal mücadele ekseninde izlenebilir. Habermas’ın –kamusal alan, iletişimsel eylem ve moderniteye ilişkin- tartışma yaratan düşünce ve teorileri, Almanya’daki başat siyasal olaylarla, örneğin yargı sisteminin Nazi düşüncesinden arındırılmasındaki başarısızlık, anayasa mahkemesinin yükselişi, 1968 ve sonrasındaki öğrenci ayaklanmaları, NATO’nun Almanya’ya nükleer silah konuşlandırma kararı ve Doğu Almanya’nın beklenmeyen çöküşü tarafından belirlenmiştir. Diğer yandan şu da iddia edilebilir: Habermas’ın devlet, hukuk ve anayasa hakkındaki çalışmalarının, Alman siyasal kültürünün liberal-demokratik bir modele doğru evrilmesinde kritik bir rolü olmuştur. Matthew G. Specter, düşünür ile kültürü arasındaki karşılıklı ilişkiyi eşine az rastlanır bir titizlikle betimliyor. Habermas’ı ve dönemini anlatan bir entelektüel biyografi...

“Çarpıcı bir eser. Başka hiçbir kitap, Habermas’ın düşüncesini düşünsel-tarihsel bağlamına böylesine ustaca ve bu derinlikte istiflememişti.” John P. McCormick, Chicago Üniversitesi

“Kitap, Alman kamu kültürünün dönüştürülmesine büyük katkıları bulunan bir düşünürle mütevazı ve saygılı bir diyaloga girerken, kendi gür sesini de duyurabilmekte.” Allan Megill, Virginia ÜniversitesiKitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Habermas
Alt Başlık
Entelektüel Bir Biyografi
ISBN
9789750510731
Orijinal Adı
Habermas. An Intellectual Biography
Yayın No
İletişim - 1775
Dizi No
Biyografi - 19
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
308 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
252 gr
Baskı
1. baskı - Temmuz 2012
Yazar
Matthew G. Specter
Çeviren
İsmail Ilgar
Editör
Levent Cantek, Tanıl Bora
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Emir Çelî Şimşek
Dizin
Burcu Tunakan
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Matthew G. Specter

Orta Connecticut Eyalet Üniversitesi Tarih Bölümü'nde çalışmaktadır. Yüksek lisans ve doktorasını Duke Üniversitesinde yapan Specter'in kültür tarihi, insan hakları tarihi, Alman tarihi gibi ilgi alanları vardır. Modern Intellectual History ve The European Legacy gibi dergilerde yayınları, Harvard Avrupa Çalışmaları Merkezi, Ulusal Beşeri Bilimler Merkezi, Alman Tarih Enstitüsü, Birmingham Vatandaşlık Hakları Enstitüsü ve Amerikan Tarih Cemiyetinde sunum ve çalışmaları olmuştur.