Gülebilir Miyiz Dersin?
ISBN
9789750518874

1. baskı - Şubat 2016
192 sayfa


27,00 TL
21,60 TL

Gülebilir Miyiz Dersin?

Tezer Özlü Kitabı
Beyhan Uygun Aytemiz (Der.), Feryal Saygılıgil (Der.)

Yazara dair anılara ve “karşılaşma anları”na ışık tutan yazıların yanı sıra toplumbilim, felsefe, psikanaliz, dilbilim gibi disiplinlerin ışığında Özlü metinlerini anlamlandırma çabasında olan ürünleri bir araya getiren bir kitap.

Ardında bazen derin bir kederle bazen kalıbına sığmaz bir neşe ve yaşama aşkıyla; özgürce, kadınca ortaya koyduğu metinler bırakan Tezer Özlü, aramızdan erkenden ayrılan nevi şahsına münhasır bir kalem. Yaşamla ölüm arasındaki sınırlarda korkmadan gezinmiş, hep “gitmek, gitmek, gitmek, gitmek, gitmek...” istemiş, şehir şehir, ülke ülke dolaşıp eteklerinde biriktirdiği ne varsa gizli saklı demeden bazen fısıltıyla bazen çığlık çığlığa anlatmış, okurlarının hayatında yüreklendirici izler bırakmıştır.

Feryal Saygılıgil ve Beyhan Uygun Aytemiz, Gülebilir miyiz Dersin? adlı bu çalışmayla Özlü’yle ilgili dopdolu bir kaynak sunuyorlar. Yazara dair anılara ve “karşılaşma anları”na ışık tutan yazıların yanı sıra toplumbilim, felsefe, psikanaliz, dilbilim gibi disiplinlerin ışığında Özlü metinlerini anlamlandırma çabasında olan ürünleri bir araya getiren bir kitap.


Meral Akbaş, Beyhan Uygun Aytemiz, Narin Bağdatlı, İlkay Bakırtaş, Nihan Bozok, Ayda Özlü Çevik, Günseli Sönmez İşçi, Sibel Kır, Hatice Meryem, Derya Önder, Feryal Saygılıgil, Sennur Sezer, İpek Şahbenderoğlu, Seval Şahin, Bahadır Vural’ın katkılarıyla…Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.

Kitapta yer alan bölümler
Tezer Özlü: Yaşamı Değiştirmek İsteyen Anlatıcı
Gerçek Tezer’den Anlatıcı Tezer’e
Akılla Çılgınlık Arasında Bir Yazar: Tezer Özlü
Tezer Özlü'yü Düşünmek
Yaşamın Duvarları
Tezer Özlü: Yaşamın ve Kuşakların Ucunda
Çocukluğun Gecelerini Soğutan Bugünde Sesini Arayan Bir Kadın: Tezer Özlü
Yaşama Uğraşı(n)’dan Yaşamın Ucuna Yolculuk
Kendileriyle Hesaplaşan Kaygılı Kadınlar: Tezer Özlü ve Sylvia Plath
Eski Bahçe’de Kadınlığın Uzun ve Dolambaçlı Yolu
Zaman Dışı Yaşamın İmkânları: Tezer Özlü’de Yazmak, Yolculuk ve Cinsellik
Çocukluğun Soğuk Geceleri’nde Anlatı Stratejileri ve İdeoloji
Kitabın Adı
Gülebilir Miyiz Dersin?
Alt Başlık
Tezer Özlü Kitabı
ISBN
9789750518874
Yayın No
İletişim - 2267
Dizi No
Edebiyat Eleştirisi - 50
Alan
Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa Sayısı
192 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
160 gr
Baskı
1. baskı - Şubat 2016
Önsöz
Beyhan Uygun Aytemiz, Feryal Saygılıgil
Derleyen
Beyhan Uygun Aytemiz, Feryal Saygılıgil
Editör
Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan
Duygu Çayırcıoğlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Ece D. Bayındırlı
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Beyhan Uygun Aytemiz

Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde lisansını, aynı üniversitenin Türk Edebiyatı Bölümü’nde yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. Modern Türkçe edebiyat, edebiyat kuramları, kadın araştırmaları, sömürgecilik, milliyetçilik ve şarkiyatçılık üzerine çalışmaktadır. Varlık, Edebiyat ve Eleştiri, Roman Kahramanları gibi dergilerde yayımlanmış makaleleri bulunmaktadır. İstanbul Arel Üniversitesi’nde öğretim üyesidir.


Feryal Saygılıgil

Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde “Serbest Bölgelerde Kadın Emeği” konusunda doktora tezini yazdı. Güliz Sağlam’la birlikte “Kafesteki Kuş Gibiydik” (Desa Direnişinde Kadınlar) (2009), “Bölge” (2010) ve “Kadınlar Grevde” (2010) isimli belgeselleri çekti. Duvar Dergisi yayın kurulu üyesidir. İstanbul Arel Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nün öğretim üyelerindendir. Ayrıca Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde ders vermektedir.