Görülmeyen Adam
Çeviri
Mehmet H. Doğan

ISBN
9789750513596

2. baskı - Aralık 2016
544 sayfa


49,00 TL
39,20 TL

Görülmeyen Adam

Ralph Waldo Ellison

Ralph Ellison, Amerikan edebiyatının başyapıtları arasında gösterilen ve T.S. Eliot, James Joyce, Dostoyevski gibi yazarların eserlerinden derin izler taşıyan Görülmeyen Adam’la, ortaya ırkçılık, sömürü ve toplumsal ikiyüzlülük üzerine zamansız bir eser çıkartıyor.

1952’de ABD’de yayımlandığında haftalarca çok satanlar listesinde kalan ve ertesi yıl National Book Award’a değer görülen Görülmeyen Adam, Amerika’nın en çarpıcı çelişkilerini sergiliyor.

Görülmeyen Adam, egemen kültürün içinde tutunmaya çalışan siyahi bir gencin hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Toplumun her katmanına girip çıkan roman kahramanının hikâyesi, Güney’in prestijli kolejlerinden Harlem’in tekinsiz sokaklarına, eşit hak ve özgürlükler için mücadele eden örgütlere uzanıyor. Toplumsal hoşgörüsüzlüğün, du yarsızlığın, aldatılmanın her türlüsüne maruz kalan genç adam, ayakta kalmak ve kimliğini korumak için her yolu deniyor. Ancak inandığı kişiler ve örgütler tarafından da yalnız bırakılınca, kendi yolunu seçiyor ve New York’un merkezinde, bir apartmanın bodrum katına sığınıyor...

Ralph Ellison, Amerikan edebiyatının başyapıtları arasında gösterilen ve T.S. Eliot, James Joyce, Dostoyevski gibi yazarların eserlerinden derin izler taşıyan Görülmeyen Adam’la, ortaya ırkçılık, sömürü ve toplumsal ikiyüzlülük üzerine zamansız bir eser çıkartıyor. 

“Birinci sınıf bir kitap, süper bir roman...”
Saul Bellow
 
 


Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Görülmeyen Adam
ISBN
9789750513596
Orijinal Adı
Invisible Man
Kapak
“The Jockey Club”
Yayın No
İletişim - 1941
Dizi No
Dünya Edebiyatı - 217
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
544 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
437 gr
Baskı
2. baskı - Aralık 2016 (1. baskı - Aralık 2013)
Yazar
Ralph Waldo Ellison
Çeviren
Mehmet H. Doğan
Dizi Yayın Yönetmeni
Murat Belge
Editör
Bahar Siber
Kapak
Suat Aysu
Kapak Resmi
Archibald J. Motley
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Ayla Karadağ
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Ralph Waldo Ellison

1 Mart 1914’te Oklahoma City’de doğdu. Küçük bir işyeri sahibi olan inşaatçı babası Lewis Alfred Ellison’ı bir kaza sonucu üç yaşındayken kaybetti. Erkek kardeşi ile yazarın bakımını, annesi Ida Millsap tek başına üstlendi. Ellison küçük yaştan itibaren müzikle ilgilendi. 1933’te kazandığı bir bursla Alabama’daki Tuskegee Üniversitesi’nde müzik eğitimine başladı. 1936’da Alabama’dan ayrılıp New York’a taşındı. Burada heykel ve fotoğraf eğitimi aldı. Aynı dönem Richard Wright’la tanışması hayatında bir dönüm noktası oldu. Hikâye ve denemelerini dergilerde yayımlatması bu döneme rastlar. İkinci Dünya Savaşı sonunda, Amerikan toplumunda Siyahilere yönelik ayrımcılığı işleyen Görülmeyen Adam’ı yazmaya başladı. Roman 1952’de yayımlandı ve ertesi yıl National Book Award’a değer görüldü. Yazmaya ve New York Üniversitesi başta olmak üzere birçok üniversitede ders vermeye devam etti. 1969’da Presidential Medal of Freedom nişanına layık görüldü. 16 Nisan 1994’te pankreas kanserine bağlı olarak hayatını kaybetti. Shadow And Act (1964), Going To The Territory (1986), Flying Home And Other Stories (1996) ve Juneteenth (1999) adlı eserlerinde Amerikan toplumunda gözlemlediği sorunlardan müziğe kadar birçok konuya değinmiştir.