Gazze Filosu
Çeviri
Can Belge

ISBN
9789750508851

1. baskı - Nisan 2011
152 sayfa


Tükendi

Gazze Filosu

Uluslararası Dayanışma ve Devlet Korsanlığı
Thomas Sommer-Houdeville

Gazzelilere insani yardım götürmek için bir gemi filosu kurmak… Daha önce birkaç kez denenen bu girişim, İsrail’in Gazze’ye saldırması ve ambargoyu ağırlaştırması sonrasında yeniden gündeme geldi. Yunanlılar, İsveçliler, İrlandalılar, İngilizler, Fransızlar, Amerikalılar ve Türkler ortak bir çalışma içerisinde halkları seferber ettiler, yardım topladılar, gemilerin hazırlanmasını başardılar.

İsrail’in Gazze ambargosunun ve Filistinlilere yaptığı zulmün haberleri, medyanın ilgisizliğine rağmen dünyaya yayıldıkça, orada yaşananlara karşı dünya kamuoyunda belirgin bir tepki oluşmaya başladı. Her milletten binlerce insan önce yapılanları sözle kınadı, eleştirdi. Ardından insani yardım kafileleriyle, filolarıyla ambargonun kırılması mücadelesi başladı.
Gazzelilere insani yardım götürmek için bir gemi filosu kurmak… Daha önce birkaç kez denenen bu girişim, İsrail’in Gazze’ye saldırması ve ambargoyu ağırlaştırması sonrasında yeniden gündeme geldi. Yunanlılar, İsveçliler, İrlandalılar, İngilizler, Fransızlar, Amerikalılar ve Türkler ortak bir çalışma içerisinde halkları seferber ettiler, yardım topladılar, gemilerin hazırlanmasını başardılar. Mavi Marmara da bu gemilerden biriydi. Her aşamasında başka belalarla uğraşan bu ekip, sonunda gemileri yola çıkarmayı başardı. Amaç sivil gemilerle, Gazze’ye insani yardım götürmekten ibaretti. İsrail’in bu harekâtı engellemeye çalışacağı tahmin ediliyordu, ama bunu herkese açık uluslararası sularda, üstelik silah zoruyla yapması beklenmiyordu. 31 Mayıs 2010’da, İsrailli komandoların saldırısına uğrayan Mavi Marmara’da 9 silahsız Türk öldürüldü. Yapılan devlet korsanlığıydı...
Fransız araştırmacı Thomas Sommer-Houdeville, bu organizasyonun başından sonuna kadar içinde olan biri. Bu kitapta, organizasyonun ilk hazırlıklarından saldırıya, tutukluluk döneminden sınırdışı edilme sürecine kadar bütün olayları bir hikâye akıcılığında anlatıyor.


Kitaptan "Korsanlar: Komandolar Saldırıya Geçtiğinde" bölümünü okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Gazze Filosu
Alt Başlık
Uluslararası Dayanışma ve Devlet Korsanlığı
ISBN
9789750508851
Orijinal Adı
La Flottille. Solidarité internationale et piraterie d’État au large de Gaza
Yayın No
İletişim - 1589
Dizi No
Bugünün Kitapları - 129
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
152 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
131 gr
Baskı
1. baskı - Nisan 2011
Yazar
Thomas Sommer-Houdeville
Çeviren
Can Belge
Editör
Ahmet İnsel
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Özgür Yıldız
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Thomas Sommer-Houdeville

Siyaset bilimleri araştırmacısı ve “Focus on the Global South” adlı sivil toplum kuruluşunun üyesidir. Ayrıca Uluslararası Filistin Halkını Koruma Sivil Kampanyası’nın (CCIPPP) koordinatörlüğünü yürütmektedir.