Gazetecilik Etiğinin Mesleki Sınırları
ISBN
9789750510410

1. baskı - Mayıs 2012
328 sayfa


Tükendi

Gazetecilik Etiğinin Mesleki Sınırları

Profesyonellik, Piyasa ve Sorumluluk
Oğuzhan Taş

Medyaya güvenmiyoruz, bu çok açık ve herkesin hemfikir olduğu bir yargı. Yandaşlardan, gerçekten haber yapanlardan, gazeteci kalabilenlerden söz ediyoruz. Medya eleştirileri “eskiden gazetecilik yapılırdı” özlemiyle başlıyor, “Objektiflik öldü!”, “Tarafsızlık gözardı edildi!”, “Profesyonellik unutuldu!” gibi şikâyet ve hayıflanmalarla sürdürülüyor.

Medyaya güvenmiyoruz, bu çok açık ve herkesin hemfikir olduğu bir yargı. Yandaşlardan, gerçekten haber yapanlardan, gazeteci kalabilenlerden söz ediyoruz. Medya eleştirileri “eskiden gazetecilik yapılırdı” özlemiyle başlıyor, “Objektiflik öldü!”, “Tarafsızlık gözardı edildi!”, “Profesyonellik unutuldu!” gibi şikâyet ve hayıflanmalarla sürdürülüyor. Gerçekten gazetecilik yapıldığı, etik ilkelere hassasiyet gösterildiği bir dönem olmuş muydu? Yoksa bu, aktüele odaklanmış, her dönemde var olmuş, süreklilik taşıyan nostaljik bir serzeniş mi? Günümüz medyası, kamunun demokratik ihtiyaçlarını sağlama iddiası etrafında biçimlenmiş bir profesyonelliği değil, medya grupları arasındaki rekabeti, hizmet ve kalite standartları ekseninde sürdürme amacına hizmet eden bir profesyonelliği temel alıyor. Bu dönüşüm, tarihsel bir arkaplana sahip ve birdenbire zuhur etmiş değil. Gazetecilik etiği denen kavramsallaştırma yeni bir işletme mantığı etrafında profesyonel bir işkolu yaratma girişimine eklemlenmiş durumda. Medyada hâkim olan sorumluluk retoriği, neo–liberalizmin sınırlandırılmamış müdahalelerini, kamunun gözünde ahlakileştirme amacı doğrultusunda biçimleniyor.

Oğuzhan Taş, başarılı bir medyayı okuma rehberi sunuyor bize. Gazetecilik etiğinin tarihsel ve ideolojik kaynaklarını, sınırlarını, süregelen tartışmalarını aktarıyor. Yarına kalacak eleştirel bir okumayla basın tarihini ve medyayı irdeliyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Gazetecilik Etiğinin Mesleki Sınırları
Alt Başlık
Profesyonellik, Piyasa ve Sorumluluk
ISBN
9789750510410
Yayın No
İletişim - 1746
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 293
Alan
Medya-İletişim
Sayfa Sayısı
328 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
270 gr
Baskı
1. baskı - Mayıs 2012
Yazar
Oğuzhan Taş
Editör
Levent Cantek
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Özge Güven
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Yonca Akcanlı
Dizin
Ulaş Dayı
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Oğuzhan Taş

1979 Ankara doğumlu. 2004 yılından bu yana Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde öğretim elemanı. Başlıca çalışma alanları gazetecilik eleştirisi, medya etiği ve iletişim politikalarıdır. Ayrıca eleştirel teori, örtünme pratikleri ve hacker kültürü gibi konularda yayınları bulunmaktadır.