Friedrich Nietzsche - Cosima Wagner
Çeviri
Atilla Dirim

ISBN
9789754707519

2. baskı - Nisan 2000
220 sayfa


Tükendi

Friedrich Nietzsche - Cosima Wagner

Joachim Köhler

Yirmibeş yaşındaki Friedrich Nietzsche 1869 Mayıs'ında Richard Wagner';in malikânesine ilk defa geldiğinde, ünlü besteciye en az kendisi kadar tutkulu bir hayranlıkla bağlı olan Cosima Wagner ile karşılaşır. Bu ortak tutku bir ilişkiye dönüşürken, genç felsefecinin üstada duyduğu hayranlık da zaman içinde, hem düşünsel hem duygusal anlamda onun yerini alma isteğine dönüşür.

Yirmibeş yaşındaki Friedrich Nietzsche 1869 Mayıs'ında Richard Wagner';in malikânesine ilk defa geldiğinde, ünlü besteciye en az kendisi kadar tutkulu bir hayranlıkla bağlı olan Cosima Wagner ile karşılaşır. Bu ortak tutku bir ilişkiye dönüşürken, genç felsefecinin üstada duyduğu hayranlık da zaman içinde, hem düşünsel hem duygusal anlamda onun yerini alma isteğine dönüşür. Cosima' nın yanında "eşi" sıfatıyla yer alacağı ümidiyle yaşar. Daha önce Nietzche literatüründe pek irdelenmemiş olan bu hırs, iktidar ve itibar arayışıyla örülmüş aşk öyküsü, aynı zamanda ünlü felsefecinin son yıllarını geçirdiği akıl hastanesine varma sürecini de aydınlatıyor.
Kitabın Adı
Friedrich Nietzsche - Cosima Wagner
ISBN
9789754707519
Orijinal Adı
Friedrich Nietzsche und Cosima Wagner Die Schule der Unterwerfung
Yayın No
İletişim - 574
Dizi No
Aşklar ve Çiftler - 4
Alan
Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa Sayısı
220 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Baskı
2. baskı - Nisan 2000 (2. baskı - Nisan 2000)
Yazar
Joachim Köhler
Çeviren
Atilla Dirim
Editör
Bahar Siber
Kapak
Fatoş Gencosman
Uygulama
Suat Aysu
Düzelti
Niyazi Nahit Tunerkan
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Joachim Köhler

1952’de doğdu. Würzburg, Tübingen, New York ve Stanford’da felsefe öğrenimi gördü. 1977’de Nietzsche’nin Neşeli Bilim’i üzerine yazdığı bir incelemesi yayımlandı. 1989’da daha sonra beş dile çevrilen Zarathustras Geheimnis (Zerdüşt’ün Sırrı) adında bir Nietzsche biyografisi yayımladı. Yazar halen bir Richard Wagner biyografisi hazırlamaktadır.