Fraklı Komünist
Çeviri
Mehmet Ratip, Işın Eliçin

ISBN
9789750523625

1. baskı - Mart 2018
390 sayfa


50,00 TL
40,00 TL

Fraklı Komünist

Friedrich Engels'in Devrimci Hayatı
Tristram Hunt

Tristram Hunt, bu kitapta, kendi tarihini yaparken aynı zamanda insanlık tarihinin devrimci-komünist dalgasına omuz veren Friedrich Engels’i fikirleri, politik konumlanışları ve teşebbüsleri kadar tutkuları ve arzuları, kişisel nefretleri ve bireysel kaprisleri olan bir tarihsel şahsiyet olarak sunuyor.

19. yüzyılın büyük devrim çağında serpilen kişisel hayatında Rheinland’dan Manchester’a, barikatlardan tekstil fabrikalarına, silahlı başkaldırıdan parti siyasetine komünist doktrinin gelişimine ışık tutacak deneyimler biriktiren Engels, aynı zamanda, ömrünün en verimli devresinde, dostu Marx’ın dehası ve komünizm davasının yüksek menfaatleri adına, kendi entelektüel çalışmalarından feragat edecek kadar özverili bir komünistti. Onu kendi alçakgönüllülüğünden azat ederek kıymetini teslim etmenin, bereketli fikriyatını keşfetmenin vakti artık gelmiştir.

Tek bir insanın yaşam öyküsünden ziyade kitlelerin tarihine odaklanmayı salık veren Marksizmin kurucu figürlerinden birinin bireysel hikâyesini yazmanın kaçınılmaz olarak bir çelişki barındırdığını kabul eden Tristram Hunt, bu kitapta, kendi tarihini yaparken aynı zamanda insanlık tarihinin devrimci-komünist dalgasına omuz veren Friedrich Engels’i fikirleri, politik konumlanışları ve teşebbüsleri kadar tutkuları ve arzuları, kişisel nefretleri ve bireysel kaprisleri olan bir tarihsel şahsiyet olarak sunuyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Fraklı Komünist
Alt Başlık
Friedrich Engels'in Devrimci Hayatı
ISBN
9789750523625
Orijinal Adı
The Frock-Coated Communist:The Revolutionary Life of Friedrich Engels
Yayın No
İletişim - 2601
Dizi No
Biyografi - 28
Alan
Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
390 sayfa
En
150 mm
Boy
215 mm
Ağırlık
405 gr
Baskı
1. baskı - Mart 2018
Yazar
Tristram Hunt
Çeviren
Mehmet Ratip, Işın Eliçin
Editör
Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan
Barış Özkul
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Naci Ozansoy
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Tristram Hunt

1974’te Cambridge’de doğdu. İngiltere ve ABD’de tarih öğrenimi gördü. Tarihçi olarak öğretim üyeliği yanında televizyon ve radyoda popüler tarih yayıncılığıyla ilgilendi. Ağırlıklı uzmanlık alanı Victoria dönemi ve şehircilik tarihidir. 2010 -2017 arasında İngiltere Parlamentosu’nda İşçi Partisi milletvekili olarak yer aldı. 2013’te İşçi Partisi’nin gölge eğitim bakanı görevini üstlendi. 2017’de Londra’daki dünyanın en büyük dekoratif sanatlar ve tasarım müzesi Victoria&Albert’ın direktörlüğünü üstlenmek üzere milletvekilliğinden istifa etti.