Fethullah Gülen Okulları
Çeviri
Ali Berktay

ISBN
9789750503122

1. baskı - Şubat 2005
376 sayfa


Tükendi
Orta Asya'da İslam Misyonerleri

Fethullah Gülen Okulları

Bayram Balcı

Fethullah Gülen hareketi hangi amaçla Orta Asya ülkelerinde onlarca okul açıyor? Bunlar “Altın Nesil” yaratma ideali güden Nurcu misyonerlik okulları mı, yoksa Türkleştirme politikasının araçları mı? Avrupa Birliği yolundaki Türkiye, bir yandan da doksanlı yılların başından itibaren dağılan Türkdil eski Sovyet cumhuriyetleri arasında bir etkinlik stratejisi güdüyor.

Fethullah Gülen hareketi hangi amaçla Orta Asya ülkelerinde onlarca okul açıyor? Bunlar “Altın Nesil” yaratma ideali güden Nurcu misyonerlik okulları mı, yoksa Türkleştirme politikasının araçları mı?
Avrupa Birliği yolundaki Türkiye, bir yandan da doksanlı yılların başından itibaren dağılan Türkdil eski Sovyet cumhuriyetleri arasında bir etkinlik stratejisi güdüyor. Fethullah Gülen okulları, bu girişimin günümüzdeki en önemli taşıyıcısı. Bu okulların kuruluş amaçlarından biri, yıllar boyu Sovyetler Birliği’nin ateist propagandasında yaşayan Orta Asyalı halkları uzun vadede yeniden İslâmlaştırmak. Kısa vadede ise bu okullar, Türkleştirme politikasının en önemli unsurları.
Orta Asya’daki okullarıyla, yaşam tarzlarıyla, İslâmlaştırma misyonlarıyla Nurcu cemaati ve Fethullah Gülen kurumlarını, kendi anlam dünyaları içinde değerlendirmeye özen gösteren bu kitapta, Gülen hareketiyle ilgili somut ve nesnel bir değerlendirme bulacaksınız.
Üst Başlık
Orta Asya'da İslam Misyonerleri
Kitabın Adı
Fethullah Gülen Okulları
ISBN
9789750503122
Orijinal Adı
Missionnaires de l'Islam en Asie centrale
Yayın No
İletişim - 1064
Dizi No
Bugünün Kitapları - 98
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
376 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
273 gr
Baskı
1. baskı - Şubat 2005
Yazar
Bayram Balcı
Editör
Can Belge
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Ziya Osman Bangu
Çeviren
Ali Berktay
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Bayram Balcı

Orta Asya’da Türk misyonerleri konusunda siyaset bilimi doktorası yaptı. Fransız Orta Asya Araştırmaları Enstitüsü’nde Kafkasya ve Karadeniz araştırmaları projesini yürütüyor.