Eylemden Öğrenmek
ISBN
9789750510045

1. baskı - Şubat 2012
199 sayfa


Tükendi

Eylemden Öğrenmek

TEKEL Direnişi ve Sınıf Bilinci
Nuray Türkmen

2010 kışında yaşanan TEKEL direnişi, Türkiye’de emek hareketinin tarihinde müstesna bir olay olarak yer aldı. Ülkenin çeşitli yerlerinden Ankara’ya gelen işçiler, başkentin merkezindeki yaya bölgesine 78 gün boyunca ‘yerleşerek’ kararlılıklarını gösterdiler ve hak taleplerini duyurmaya çalıştılar.

“Biz bugüne kadar böyle bir eylem görmemiştik. Gerçi bizim Güneydoğu’da eylemler var ama hep siyasi. Emek adına hiçbir eylem olmadı. (…) Bu kadar uzun süreli ve bu kadar halkın yan yana hiç sorunsuz bir şekilde 2 ayı geçirmeleri çok değişik bir şey. İşte demek ki emek kavgası buymuş. Emek olduğu zaman hiçbir halk, ırk, din ayrımı olmuyormuş. Yani dava ekmekse herkes bir oluyormuş… tek dil yani.”

2010 kışında yaşanan TEKEL direnişi, Türkiye’de emek hareketinin tarihinde müstesna bir olay olarak yer aldı. Ülkenin çeşitli yerlerinden Ankara’ya gelen işçiler, başkentin merkezindeki yaya bölgesine 78 gün boyunca ‘yerleşerek’ kararlılıklarını gösterdiler ve hak taleplerini duyurmaya çalıştılar. TEKEL direnişçilerinin çadırlarının çevresinde, yaklaşık iki buçuk ay boyunca bir dayanışma mahallesi, bir tür alternatif kamusal alan oluştu.

Nuray Türkmen, güçlü bir tasvirini sunduğu bu eylemi bir kolektif öğrenme deneyimi olarak analiz ediyor. Sınıf bilincinin ortak eylem ve deneyim içinde oluşma sürecinin etkileyici bir örneği olarak ele alıyor TEKEL direnişini. İşçilerin her alandaki (sınıfsal, cinsel kimlikle ilgili, yurttaşlık bilinciyle ilgili vb.) bilinç dönüşümünü, ‘artçı’ etkileriyle birlikte değerlendiriyor.

Hamasetten uzak bir bakışla, büyük TEKEL eyleminden baki kalan umut içeriğini damıtan bir çalışma.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Eylemden Öğrenmek
Alt Başlık
TEKEL Direnişi ve Sınıf Bilinci
ISBN
9789750510045
Yayın No
İletişim - 1710
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 285
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
199 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
169 gr
Baskı
1. baskı - Şubat 2012
Yazar
Nuray Türkmen
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Editör
Tanıl Bora
Kapak
Suat Aysu
Kapak ve İç Fotoğraflar
Nuray Türkmen, Sezgin İbik
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Nuray Türkmen

1982'de Erzincan'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2004-2010 arasında öğretmenlik yaptı. 2010'dan beri Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Yetişkin Eğitimi Bölümü'nde araştırma görevlisi olarak çalışıyor.