Eski İstanbul Meyhaneleri
ISBN
9789754709988

1. baskı - Mayıs 2002
248 sayfa


Tükendi

Eski İstanbul Meyhaneleri

Vefa Zat

Bizim meyhalerimiz vardı, diye başlıyor Vefa Zat… Gramofonlu, teldolaplı, sinekkapanlı, biraz salaş ama içten, farklı dünyaların resmedildiği meyhaneler. Eski İstanbul Meyhaneleri bizi, bir yandan Aksaray´ın eski sokaklarında sosyal tarih turuna çıkarırken, diğer yandan da anason kokuları, farklı şarap tatları içeren keyifli bir hikâyeye çağırıyor.

Bizim meyhalerimiz vardı, diye başlıyor Vefa Zat… Gramofonlu, teldolaplı, sinekkapanlı, biraz salaş ama içten, farklı dünyaların resmedildiği meyhaneler. Eski İstanbul Meyhaneleri bizi, bir yandan Aksaray´ın eski sokaklarında sosyal tarih turuna çıkarırken, diğer yandan da anason kokuları, farklı şarap tatları içeren keyifli bir hikâyeye çağırıyor. Daha önce Eski İstanbul Barları ve Adabıyla Rakı ve Çilingir Sofrası kitaplarıyla tanınan Vefa Zat, İstanbul´un o dönemde yerleşik içki adabına dair deneyimlerini yine `meslekî` ciddiyetle aktarıyor. `Uskumrunun perhizi fazla kaçırmış zarif hatunu` çirozdan geleneksel çilingir soframıza, gurmelik felsefesinden loş şarapevlerine, Baba Hasan´dan Cüce Simon´a, Taksim´den Samatya´ya, esnaf meyhanelerinden balıkçı meyhanelerine değin uzanan bir zenginlik içinde…
Kitabın Adı
Eski İstanbul Meyhaneleri
ISBN
9789754709988
Yayın No
İletişim - 0
Dizi No
İstanbul - 38
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
248 sayfa
En
160 mm
Boy
230 mm
Baskı
1. baskı - Mayıs 2002
Yazar
Vefa Zat
Editör
Bağış Erten
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Utku Lomlu
Kapak Resmi
Pavli Moshakis
Uygulama
Çiğdem Dilbaz
Düzelti
Eray Zat
Dizgi
Maraton Dizgievi
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Vefa Zat

1941’de İzmir’de doğdu. 15 yaşındayken “barboy” olarak çalışmaya başladığı İstanbul Hilton Oteli’nden “bar supervisor” ünvanıyla emekli oldu. THY’de iki yıl eğitmenlik yaptı, Özel Turizm ve Otelcilik Lisesi’nde “Servis-Bar” ve “İçki Yapımı Teknolojisi” dersleri verdi. İnönü’den Bayar’a, Kraliçe Elizabeth’ten De Gaulle ve Şah Rıza Pehlevi’ye kadar birçok “tarihî” isme servis yapan Vefa Zat, Uluslararası Barmenler Kulübü ve Barmenler Derneği Onur Kurulu üyesi. Kariyerinde “Huzur”, “Golden Martini”, “Banana Sour”, “Apple Punch”, “Eggnog” gibi özgün kokteyller bulunan Vefa Zat’ın bugüne kadar Şerefe ve Uluslararası Kokteyller adlı iki kitabı yayımlandı. Zat, Mayıs 2019'da hayatını kaybetti.