Eski İstanbul Barları
ISBN
9789754703030

2. baskı - Ekim 2002
186 sayfa


Tükendi

Eski İstanbul Barları

Vefa Zat

Bir meslek erbabından, saçlarını bar tezgâhlarında ağartmış Vefa Zat’tan eski İstanbul’un ‘içkili mekânlar’ının tarihi. Bir dönemin “eğlence” ve “içki” kültürünü anlatan, “bir tane daha lütfen” tadında yazılmış bir kitap. Eski İstanbul Barları’nda ‘Cafe chantan’larda dolaşıp, ‘bira garden’larda bardağınızdaki köpüğü yudumlayabilir ya da oryantalle striptizin içkiyle buluştuğu dönemin ünlü bar-pavyonlarına bir göz atabilirsiniz.

Bir meslek erbabından, saçlarını bar tezgâhlarında ağartmış Vefa Zat’tan eski İstanbul’un ‘içkili mekânlar’ının tarihi. Bir dönemin “eğlence” ve “içki” kültürünü anlatan, “bir tane daha lütfen” tadında yazılmış bir kitap. Eski İstanbul Barları’nda ‘Cafe chantan’larda dolaşıp, ‘bira garden’larda bardağınızdaki köpüğü yudumlayabilir ya da oryantalle striptizin içkiyle buluştuğu dönemin ünlü bar-pavyonlarına bir göz atabilirsiniz. Dilerseniz İstanbul’un ilk ‘enternasyonel’ otellerinin barlarına ‘takılan’ ünlü kişi ve ilginç kişiliklerinin sohbetlerine kulak kabartabilirsiniz. Okurların Âdâbıyla Rakı ve Çilingir Sofrası adlı kitabıyla tanıdığı Vefa Bey, dönemin popüler kokteyl tarifleriyle zenginleştirdiği bu kitabında hem meslek erbablarına hem de ‘ehlikeyifler’e hitap ediyor.
Kitabın Adı
Eski İstanbul Barları
ISBN
9789754703030
Yayın No
İletişim - 561
Dizi No
İstanbul - 31
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
186 sayfa
En
160 mm
Boy
230 mm
Ağırlık
288 gr
Baskı
2. baskı - Ekim 2002 (1. baskı - Eylül 1999)
Yazar
Vefa Zat
Kapak
Fatoş Gencosman
Arka Kapak Fotoğrafı
Ara Güler
Dizgi
Remzi Abbas
Uygulama
Çiğdem Dilbaz
Düzelti
Sait Kızılırmak
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Vefa Zat

1941’de İzmir’de doğdu. 15 yaşındayken “barboy” olarak çalışmaya başladığı İstanbul Hilton Oteli’nden “bar supervisor” ünvanıyla emekli oldu. THY’de iki yıl eğitmenlik yaptı, Özel Turizm ve Otelcilik Lisesi’nde “Servis-Bar” ve “İçki Yapımı Teknolojisi” dersleri verdi. İnönü’den Bayar’a, Kraliçe Elizabeth’ten De Gaulle ve Şah Rıza Pehlevi’ye kadar birçok “tarihî” isme servis yapan Vefa Zat, Uluslararası Barmenler Kulübü ve Barmenler Derneği Onur Kurulu üyesi. Kariyerinde “Huzur”, “Golden Martini”, “Banana Sour”, “Apple Punch”, “Eggnog” gibi özgün kokteyller bulunan Vefa Zat’ın bugüne kadar Şerefe ve Uluslararası Kokteyller adlı iki kitabı yayımlandı. Zat, Mayıs 2019'da hayatını kaybetti.