Erkek Millet Asker Millet
ISBN
9789750511530

1. baskı - Mart 2013
558 sayfa


Tükendi

Erkek Millet Asker Millet

Nurseli Yeşim Sünbüloğlu (Der.)

Erkek Millet Asker Millet, işte böyle kılcal damarlara nüfuz eden bir çözümlemeye girişiyor. Türkiye’de zorunlu askerliğin Balkan Savaşları’ndan günümüze uzanan tecrübesinin değişik cephelerine, anlatılarına, kültürel temsillerine bakılıyor kitaptaki yazılarda.

“Askerlik yapmayana adam denmez”: Herhalde Türkçenin en basınçlı sözlerinden biri bu. Askerlik ve erkeklik… Birbirlerini takviye eden iki güçlü kimlik, birbirine dolanan iki hegemonik ideolojik söylem. Bu söylemlerin işleyişini çözümlemek, militarizmi anlamanın ve sorgulamanın da şartı olmalı. Militarizm sadece ‘büyük politika’ düzleminde hüküm sürmüyor çünkü, askerlik ve erkeklik deneyimleriyle ve anlatılarıyla kendini gündelik hayatta yeniden üretiyor.

Erkek Millet Asker Millet, işte böyle kılcal damarlara nüfuz eden bir çözümlemeye girişiyor. Türkiye’de zorunlu askerliğin Balkan Savaşları’ndan günümüze uzanan tecrübesinin değişik cephelerine, anlatılarına, kültürel temsillerine bakılıyor kitaptaki yazılarda. Zorunlu askerliğin vatandaşlığı ve ulusu kurucu makro politikası yanında, gündelik deneyiminin antropolojisi de ihmal edilmeden… Gazilik ve şehitlik etrafındaki erkeklik kurgularını inceleyen yazılar özel bir odak oluşturuyorlar. İdeal erkeklik (kahramanlık) mitoslarını, beden ekonomilerini sorgulamak, erkeklik karmaşasını da ele almaya kapı aralıyor. Askerliğin, cinsel kimlikleri tanımlarken kadınları (anneleri!) da eklemleyen bir toplumsal cinsiyet rejimi kurduğunu görüyoruz.

Nurseli Yeşim Sünbüloğlu’nun hazırladığı derlemeye Salih Can Açıksöz, Ayşe Gül Altınay, Şafak Aykaç, Murat Belge, Alp Biricik, Tanıl Bora, Yaşar Tolga Cora, Barış Çoban, Senem Kaptan, Güven Gürkan Öztan, Tebessüm Öztan, Nurseli Yeşim Sünbüloğlu, Ömer Turan, Zülal Nazan Üstündağ ve Arus Yumul katkıda bulundu.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.

Kitapta yer alan bölümler
Asker-Vatandaşlar ve Kahraman Erkekler: Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşı Döneminde Beden Terbiyesi Aracılığıyla İdeal Erkeğin Kurgulanması
Türkiye’de Milli Kimlik İnşası Sürecinse Militarist Eğilimler ve Tesirleri
Bir ‘Aşkınlık’ Anlatısı Olarak Şimal Yıldızı…
Şehitlik ve Türkiye’de Militarizmin Yeniden Üretimi: 1990-1999
Askerin Önemini Öğretmek ya da Türkiye’de Profesyonel Ordunun İmkânsızlığı Üzerine
‘Askerlik Yapmayana Adam Denmez’: Zorunlu Askerlik, Erkeklik ve Vatandaşlık
‘Esas Duruş’: Kışla Deneyimleri ya da Türkiye’de Zorunlu Askerliğin Antropolojisi
7. Ok-Militarizm: Vatandaşlık, Borçluluk ve Çürükleştirmek Üzerine
Kürt Sorunu Bağlamında Gaziliğin Vücuda Gelişi: Egemenlik, Erkeklik ve Sakatlık
Futbolda Erkeklik, Militarizm, Milliyetçilik: Tek Kale
Kitabın Adı
Erkek Millet Asker Millet
ISBN
9789750511530
Yayın No
İletişim - 1852
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 313
Alan
Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
558 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
443 gr
Baskı
1. baskı - Mart 2013
Derleyen
Nurseli Yeşim Sünbüloğlu
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Editör
Tanıl Bora
Kapak
Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı
Haluk Çobanoğlu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Birhan Koçak
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Nurseli Yeşim Sünbüloğlu

Nurseli Yeşim Sünbüloğlu lisansını İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Eğitimi Bölümü'nde 2002 yılında tamamladı. Toplumsal Cinsiyet alanındaki yüksek lisans derecesini 2008 yılında "Crises of Male Citizen in Aganta, Burina, Burinata (1945)" (Aganta, Burina, Burinata'daki Erkek Vatandaşların Krizleri) başlıklı tez ile Orta Avrupa Üniversitesi'nden aldı. 2009 yılından beri Sussex Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde doktora çalışmasını sürdürmektedir. Araştırması beden politikaları, rehabilitasyon, militarizm ve erkeklik bağlamında Türkiye'deki sakat gaziler ve ailelerinin deneyimlerini ele almaktadır. Çalışmaları Toplum ve Bilim, Birikim ve Varlık dergilerinde ve Medya, Milliyetçilik, Şiddet (2009, Su Yayınları), Türk Sağı: Mitler, Fetişler, Düşman İmgeleri (2012, İletişim Yayınları) ve Rethinking Transnational Men: Beyond, Between and Within Nations (2013, Routledge) başlıklı derlemelerde yayınlandı.