Elhamdülillah Laikiz
Çeviri
Selda Somuncuoğlu

ISBN
9789750500145

1. baskı - Şubat 2002
316 sayfa


Tükendi

Elhamdülillah Laikiz

Cinsiyet, İslâm ve Türk Cumhuriyetçiliği
Nancy Lindisfarne

Nancy Lindisfarne, Türkiye’de saha çalışması yapmış bir antropolog. Bu kitabında Richard Tapper ile beraber Eğridir kasabasında yaptıkları saha araştırmasına dayanarak, cinsiyet, İslâm ve devlet arasındaki ilişkileri inceliyor; İslâm’ın sıradan insanlar için ne anlama geldiğini, yaş, cinsiyet ve toplumsal sınıf farklarının insanların dinle olan farklı ilişkilerini nasıl etkilediğini bulmaya çalışıyorlar.

Nancy Lindisfarne, Türkiye’de saha çalışması yapmış bir antropolog. Bu kitabında Richard Tapper ile beraber Eğridir kasabasında yaptıkları saha araştırmasına dayanarak, cinsiyet, İslâm ve devlet arasındaki ilişkileri inceliyor; İslâm’ın sıradan insanlar için ne anlama geldiğini, yaş, cinsiyet ve toplumsal sınıf farklarının insanların dinle olan farklı ilişkilerini nasıl etkilediğini bulmaya çalışıyorlar. Yüzyıl başında yapılan düğünlerle bugünküleri, kadın mevlitleri ile erkek mevlitlerini karşılaştırarak Eğridirlilerin, kültürel dönüşümü ve sınıf farklılıklarını nasıl yaşadıklarını ortaya koyuyorlar. Temel tezleri, dinî ve siyasi uygulamaların, cinsiyetten bağımsız düşünülemeyeceği; kurumlaşmış İslamî uygulamaların, devlet tarafından Türk İslâmı’nın doğru biçimi olarak dayatıldığı ve laik milliyetçiliğin, tıpkı İslâm gibi, fundamentalist bir potansiyel taşıdığı. Kitabın ilk kısmında Nancy Lindisfarne, en iyi “biz bize benzeriz” cümlesiyle ifade edilebilecek Türk ayrıksıcılığını ele alıyor. “Taşralılık” da diyebileceğimiz ayrıksıcılık, Türk halkını ve devletini, bölgesel ve küresel değişimin tarihinin dışına atıyor. Lindisfarne, bu söylemi besleyen milliyetçiliğin ve laikliğin, etnografik, kuramsal ve yöntemsel bir eleştirisini sunuyor.
Kitabın Adı
Elhamdülillah Laikiz
Alt Başlık
Cinsiyet, İslâm ve Türk Cumhuriyetçiliği
ISBN
9789750500145
Orijinal Adı
Thank God, We're Secular
Yayın No
İletişim - 779
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 123
Alan
Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları, Antropoloji
Sayfa Sayısı
316 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
241 gr
Baskı
1. baskı - Şubat 2002
Yazar
Nancy Lindisfarne
Çeviren
Selda Somuncuoğlu
Editör
Asena Günal
Kapak
Utku Lomlu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Asude Ekinci
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Nancy Lindisfarne

Londra Üniversitesi School of Oriental and African Studies’de öğretim üyesidir. İran, Afganistan ve Suriye’de etnografik çalışmalar yapmış; Ortadoğu’da cinsiyet, evlilik ve İslam üzerine pek çok makale kaleme almıştı. Dislocating Masculinity ve Languages of Dress in the Middle East başlıklı kitapların editörleri arasındadır. Lindisfarne’ın, Şam’daki saha araştırmasına dayanarak yazdığı kısa öykülerden oluşan bir kitabı vardır. Bartered Brıdes: Politics, Gender and Marriage ın an Afghan Tribal Society başlıklı kitabı Nancy Trapper adıyla yayımlanmıştır. 1979 ve 1984 yılları arasında yaklaşık onaltı ay Türkiye’de saha araştırması yapmıştır. Türkiye’ye çeşitli ziyaretlerde bulunan Lindisfarne,geçtiğimiz yıl İstanbul’da Yeditepe Üniversitesi’nde ders verdi.