Eleştirel Bakış
Çeviri
Elçin Gen

ISBN
9789750511202

1. baskı - Ocak 2013
264 sayfa


35,50 TL
28,40 TL
Entelektüellerle Söyleşiler

Eleştirel Bakış

Radical Philosophy dergisi 20. yüzyılın son düzlüğünde radikal filozoflarla çeşitli söyleşiler yaptı. Marksizm, feminizm, post-kolonyal teori, edebiyat teorisi, eleştirel teori, radikal siyaset, queer teorisi ve psikanaliz bu “sert” tartışmaların çerçevesini oluşturuyordu...

Radical Philosophy dergisi 20. yüzyılın son düzlüğünde radikal filozoflarla çeşitli söyleşiler yaptı. Marksizm, feminizm, post-kolonyal teori, edebiyat teorisi, eleştirel teori, radikal siyaset, queer teorisi ve psikanaliz bu “sert” tartışmaların çerçevesini oluşturuyordu. Judith Butler, Cornelius Castoriadis, Drucilla Cornell, Axel Honneth, István Mészáros, Edward Said, Renata Salecl, Gayatri Chakravorty Spivak, Cornel West, Slavoj Žižek’in Radical Philosophy dergisinin editörleriyle yaptıkları söyleşileri bir araya getiren Eleştirel Bakış, 21. yüzyıl için de geçerliliğini koruyan soruları yeniden önümüze seriyor. Söyleşi yapılan isimlerin fikirlerini en saf, en belirgin şekilde dile getirdikleri; sorularını çekincesizce ortaya koydukları; dönemin ruhuna karşı en serinkanlı analizleri olanca sertliği içinde ifade ettikleri bir ruhu da yansıtan Eleştirel Bakış, toplumsala dair sorulara verilen cevapların yavanlaştığı bir dönemde yeni bir ruh yaratacak asıl soruları yan yana diziyor. Felsefe, siyaset, kültürel çalışmalar alanlarında serbestçe dolaşarak günümüz entelektüel soluna ilişkin genel bir bakış sunuyor. Genelleştirilmiş yavanlığa karşı istisnai de olsa özgün düşüncenin önemini bir kez daha hatırlatıyor. 

Küstahlığa varan açıksözlülükleriyle bu söyleşiler günümüzün rağbet gören düşüncelerini en yüksek düzeye taşıyor. Bu düşünürlerin şöhretlerini nasıl hak ettiklerine tanıklık ediyoruz ve görüyoruz ki birer düşünür olarak, birer şöhret olarak göründüklerinden çok daha çekiciler.

BRUCE ROBBINS, RUTGERS ÜNİVERSİTESİKitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Üst Başlık
Entelektüellerle Söyleşiler
Kitabın Adı
Eleştirel Bakış
ISBN
9789750511202
Orijinal Adı
A Critical Sense. Interviews with Intellectuals
Yayın No
İletişim - 1829
Dizi No
Politika - 106
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
264 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
216 gr
Baskı
1. baskı - Ocak 2013
Çeviren
Elçin Gen
Editör
Peter Osborne
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Güneş Akkor
Baskı ve Cilt
Sena Ofset