Einstein
Çeviri
Fikret Doğan

ISBN
9789750506376

2. baskı - Ağustos 2013
532 sayfa


51,00 TL
40,80 TL

Einstein

Jürgen Neffe

Genel Görelilik Kuramı’yla Newton’dan beri var olan dünya kavrayışını yerle bir eden, uygarlığı değiştiren birçok ilerlemenin kökeninde imzası olan bir bilimadamı. Giyimine kuşamına, saçına başına hiç dikkat etmeyen, formüllerinin ve hayal dünyasının içine gömülmüş bir araştırmacı.

Genel Görelilik Kuramı’yla Newton’dan beri var olan dünya kavrayışını yerle bir eden, uygarlığı değiştiren birçok ilerlemenin kökeninde imzası olan bir bilimadamı. Giyimine kuşamına, saçına başına hiç dikkat etmeyen, formüllerinin ve hayal dünyasının içine gömülmüş bir araştırmacı. Beyninin işleyiş tarzı öteden beri merak edilen, beyin kıvrımlarının arasında dehasının izleri aranan bir dâhi. Barış savunucusu, dünya vatandaşlığı, kemanıyla huzur bulan müziksever bir insan. Öte yandan kadınları hor gören bir erkek, çocuklarına karşı sert bir baba. Yeni açılımlar getirmek isteyen genç fizikçilerin karşısına dikilen bir mit... Jürgen Neffe, dünyanın görüp görebileceği en tanınmış insanlardan birisi olan Albert Einstein’ın aşırı uçlarda dolaşan karakterini ilk elden belgelerle ortaya koyarken, bir yandan da bilimin karmaşık dünyasında okurun yolunu kaybetmeden ilerlemesini sağlıyor. Tüm bu esnada, aslında hep çocuk kalan “büyük dâhi”nin yaşadığı dönemin sosyal arka planına da göz atmayı ihmal etmiyor: Nazilerin yükselişi, Yahudi düşmanlığı, özgürlükler ülkesi olarak görülen Amerika’nın hızla militaristleşmesi, atom bombasının yapılışı... İnsanlığın dünyayı algılayışını değiştiren Einstein’ın hayatı, tüm aykırılığına ve özgünlüğüne rağmen yanılgılarıyla, paradokslarıyla, hatalarıyla, sonuçta bir dâhinin de “ölümlü” bir insan olduğu gerçeğini bir kez daha ortaya koyuyor.

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Einstein
ISBN
9789750506376
Orijinal Adı
Einstein. Eine Biographie
Yayın No
İletişim - 1354
Dizi No
Biyografi - 5
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
532 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
432 gr
Baskı
2. baskı - Ağustos 2013 (1. baskı - Ocak 2009)
Yazar
Jürgen Neffe
Çeviren
Fikret Doğan
Editör
Kıvanç Koçak, Tanıl Bora
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Özgür Yıldız
Dizin
Özgür Yıldız
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Jürgen Neffe

1956’da doğdu. Önce fizik daha sonra biyoloji eğitimi gördü, biyokimya dalında doktora yaptı. Yaklaşık yirmi yıl kadar Geo ve Spiegel dergilerinde muhabir ve yazar olarak çalışan Neffe, Max Planck Derneği’nin Berlin bürosunun kuruluşunda bulundu, yöneticiliğini yaptı. Yine Berlin Max Planck Enstitüsü’nde bilim tarihi bölümünde çalıştı. Halen serbest yazar olarak Berlin’de yaşayan Neffe, Egon Erwin Kisch Ödülü’nün yanı sıra birçok başka ödülün de sahibidir.