Ebeveynin Ölümü
Çeviri
Özge Çağlar Aksoy

ISBN
9789750508400

3. baskı - Ekim 2018
272 sayfa


36,00 TL
28,80 TL

Ebeveynin Ölümü

Yeni Bir Yetişkin Kimliğine Geçiş
Debra Umberson

Birçok yetişkin, ortayaş yıllarının en yoğun döneminde, tam da kendi yaşlanmalarıyla yüzleştikleri bir sırada ebeveynlerini kaybeder. Bu kayıp her ne kadar beklenen bir olay olsa da, kişi üzerindeki etkileri beklenmedik ölçüde sarsıcı olabilir. Bu kitap ebeveyn kaybı olgusunun, yetişkinin hayatında ne anlama geldiğini ve nasıl sonuçlara yol açtığını ele alıyor.

Birçok yetişkin, ortayaş yıllarının en yoğun döneminde, tam da kendi yaşlanmalarıyla yüzleştikleri bir sırada ebeveynlerini kaybeder. Bu kayıp her ne kadar beklenen bir olay olsa da, kişi üzerindeki etkileri beklenmedik ölçüde sarsıcı olabilir. Bu kitap ebeveyn kaybı olgusunun, yetişkinin hayatında ne anlama geldiğini ve nasıl sonuçlara yol açtığını ele alıyor. Teksas Üniversitesi Sosyoloji Bölümü başkanı Debra Umberson, Ebeveynin Ölümü’nde bu önemli kaybın yetişkinin hayatını duygusal, toplumsal ve mesleki açılardan nasıl değiştirdiğini ve kişinin hayatında nasıl bir dönüm noktası teşkil ettiğini ortaya koyuyor. Yazar, istatiksel veriler ile geniş ölçekli derinlemesine görüşmelere dayanan araştırması ışığında, kayıp sürecini ve sonrasını belirleyen psikolojik ve sosyal etkenleri tartışıyor.

Kitap, yetişkinleri “gelişimini tamamlamış, durağan” kişiler olarak gören genel kabulün aksine, ebeveynlerini kaybeden kişilerin inançlarında, davranışlarında, hedeflerinde ve kendilik duygularında nasıl derin bir dönüşüm geçirdiklerini açık ve net bir dille gözler önüne seriyor. ABD Ulusal Yaşlılık Enstitüsü’nden ödüllü Ebeveynin Ölümü, anne-babasını kaybetmiş olup bu konuda kafa yoranlara; ayrıca ölüm, yaşlılık, aile ve ebeveyn-çocuk ilişkileri konularında çalışan uzmanlara yönelik, hem samimi hem de yetkin bir başvuru kaynağı.Kitaptan Olağan Bir Kayıp, Olağandışı Bir Değişim bölümünü okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Ebeveynin Ölümü
Alt Başlık
Yeni Bir Yetişkin Kimliğine Geçiş
ISBN
9789750508400
Orijinal Adı
Death of a Parent. Transition to a New Adult Identity
Yayın No
İletişim - 1549
Dizi No
Psykhe - 4
Alan
Psikoloji
Sayfa Sayısı
272 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
221 gr
Baskı
3. baskı - Ekim 2018 (1. baskı - Ocak 2011)
Yazar
Debra Umberson
Çeviren
Özge Çağlar Aksoy
Dizi Editörü
Bahar Siber
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Ceren Kınık
Dizin
Özgür Yıldız
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Debra Umberson

Teksas Üniversitesi’nde profesör ve sosyoloji bölümünde kürsü başkanıdır. Ebeveynin Ölümü konulu araştırması, National Institute on Aging (Amerikan Ulusal Yaşlılık Enstitüsü) tarafından FIRST Award ödülüne layık görülmüştür. Eski bir sosyal yardım uzmanı olan Dr. Umberson, ölümcül hastalar ve aileleriyle çalışmış; aile ilişkileri ve sağlık üzerine otuz altı kitap bölümü ile makale yazmıştır. Umberson halen Teksas Üniversitesi’nde ölüm ve ölmek konuları üzerine ders vermektedir.