Düşmüş Melek
Çeviri
Süleyman Bilgi

ISBN
9789754708202

1. baskı - Temmuz 2000
119 sayfa


Tükendi

Düşmüş Melek

Per Olov Enquist

İsveç’in en önemli çağdaş yazarlarından Per Olov Enquist’in bu kitabını belli bir kategoriye dahil etmek kolay değil. Enquist kitabı roman tekniğiyle yazmış, ama kullandığı dile yoğun bir şiirsellik hâkim; ayrıca kitabın bölümleri (Ön şarkı, Düşmüş Meleğin şarkısı, Coda) bir oratoryo etkisi yaratıyor.

İsveç’in en önemli çağdaş yazarlarından Per Olov Enquist’in bu kitabını belli bir kategoriye dahil etmek kolay değil. Enquist kitabı roman tekniğiyle yazmış, ama kullandığı dile yoğun bir şiirsellik hâkim; ayrıca kitabın bölümleri (Ön şarkı, Düşmüş Meleğin şarkısı, Coda) bir oratoryo etkisi yaratıyor. Alnının ortasından uzanan bir kadın kafasıyla dünyaya gelen Pasqual Pinon, bir çaputla örterek saklamaya çalıştığı utancından, kafasındaki kadının müziğine kulak vererek ve ona âşık olarak kurtulur. Evli bir kadın, çocuğunu öldüren delikanlıyı anlamaya çalışır ve ona âşık olur. Brecht’in uzatmalı sevgilisi Ruth Berlau, ünlü yazarın kafasını bir şapka kutusuna koyar ve yanında taşır. Düşmüş Melek düşle gerçeğin harmanlandığı, aşkın sınırlarının, yaşama arzusunun, utancın ve özgürlüğün sorgulandığı eşi benzeri olmayan bir kitap.

Kitabın Adı
Düşmüş Melek
ISBN
9789754708202
Orijinal Adı
Nedstörtad Angel
Yayın No
İletişim - 637
Dizi No
Dünya Edebiyatı - 137
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
119 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
96 gr
Baskı
1. baskı - Temmuz 2000
Yazar
Per Olov Enquist
Çeviren
Süleyman Bilgi
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Fatoş Gencosman
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Süleyman Bilgi
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Per Olov Enquist

1934'de İsveç'te Vasterbotten'de doğdu. Roman, hikaye, oyun yazarı; gazeteci. İlk romanı Kristallögat 1961'de yayımlanır, ama üçüncü romanı Magnetisörens femte vinter (1963) ile ünlenir. Legionarerna (1968), Sekondan (1971), Berattelser fran de installada upprorens tid (1974), Musikanternas uttağ (1978), Doktor Mabuses nya testamente (Anders Enhmark'la birlikte, 1982), Kaptan Nemos Bibliotek (1991), elinizdeki Düşmüş Melek gibi başta Almanca olmak üzere birçok dile çevrilen roman ve hikaye kitaplarından birkaçı. İsveç ve Danimarka'da (1977'den 1997'ye kadar daha çok Kopenhag'da oturdu) roman yazarlığı kadar oyun yazarlığı ve politik tavır alışları, eylemliliğiyle de ünlü. Oyunlarının çoğunda tanınmış İskandinav yazar ve aydınların, politik kişilerin özel hayatlarını ya da ilişkilerini işler, yorumları tartışmalara yol açar. Strindberg - Ett liv (Strindberg - Bir Hayat, 1984) adlı bir tv-romanı da var. Jan Troell'in 1995'te yaptığı Hamsun filminin senaryosunu da o yazmıştı. Nisan ayından bu yana Danimarka'da, hem yeni romanı hem yeni oyunuyla güncel. Son romanı Livlakarens besök (1999), 1780 sonlarında Danimarka sarayındaki belli kişi ve ilişkileri işlediği tarihi bir roman. Son oyunu Tjekhovs Söstrene'da ise, Çehov'un hayli genç yaşlarda olan Üç Kızkardeş'ini 50'li 60'lı yaşlara 'taşıyarak' yorumluyor.