Dünyanın Zenginliği, Ulusların Fakirliği
Çeviri
Dilek Hattatoğlu

ISBN
9789754708097

2. baskı - Ocak 2009
139 sayfa


Tükendi

Dünyanın Zenginliği, Ulusların Fakirliği

Daniel Cohen

‘Küreselleşme’, bugün pek çok şeyi açıklamakta kullandığımız anahtar bir kavram. Birçok farklı olguyu bu kavramla açıklıyor, bir sürü olumsuz gelişmenin müsebbibi sayıyoruz; Seattle ve Washington’daki protesto gösterilerini destekliyoruz. Bizim için küreselleşme, zengin ülkelerdeki fakirliğin ve fakir ülke halklarının daha da fakirleşmesinin nedeni...Peki gerçekten tüm sıkıntılarımızın sorumluluğu küreselleşmede mi? Daniel Cohen, birçok dile çevrilen bu kitabında sorumluluğun küreselleşmede değil “yeni sanayi devrimi”nde olduğunu iddia ediyor.

‘Küreselleşme’, bugün pek çok şeyi açıklamakta kullandığımız anahtar bir kavram. Birçok farklı olguyu bu kavramla açıklıyor, bir sürü olumsuz gelişmenin müsebbibi sayıyoruz; Seattle ve Washington’daki protesto gösterilerini destekliyoruz. Bizim için küreselleşme, zengin ülkelerdeki fakirliğin ve fakir ülke halklarının daha da fakirleşmesinin nedeni. Peki gerçekten tüm sıkıntılarımızın sorumluluğu küreselleşmede mi? Daniel Cohen, birçok dile çevrilen bu kitabında sorumluluğun küreselleşmede değil “yeni sanayi devrimi”nde olduğunu iddia ediyor. Cohen’e göre işsizliğin ve günümüzün eşitsizliklerinin kaynağında ticaret değil, bu köklü yapısal dönüşüm yatıyor. Bunun bir kanıtı da fakir ülkelerle yapılan ticaretin sınırlarının dar olması. Yoksul ülkelerle ticaret, hâlâ en zengin ülkelerin bir yılda ürettikleri zenginliğin yüzde üçünden daha azını temsil ediyor. Küreselleşmeyi, zengin ülkelerin halihazırda yaşadığı krizlerden sorumlu tutan telaşeci görüş, Cohen’in pratikte hiçbir temeli olmadığını ispata çalıştığı bir düşünce. Keza, Cohen’e göre, himayecilik de eşitsizlikleri giderme yönünde uygulanan kolaycı bir çözüm. Tıpkı serbest ticaret gibi himayecilik de bazı grupları diğer gruplar karşısında ayrıcalıklı hale getirir ve gruplar arasındaki çatışma son derece şiddetli hale gelebilir.
Cohen, bizi basmakalıp eşitsizlik analizlerine karşı uyarıyor ve krizle mücadele için dikkate almamız gereken yeni perspektifler sunuyor. Fakirlik ve eşitsizlikle mücadelenin yolu, bunların kaynaklarını iyi bilmekten geçiyor.

Kitabın Adı
Dünyanın Zenginliği, Ulusların Fakirliği
ISBN
9789754708097
Orijinal Adı
Richesse du monde, pauvretes des nations
Yayın No
İletişim - 624
Dizi No
Bugünün Kitapları - 59
Alan
Ekonomi, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
139 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
112 gr
Baskı
2. baskı - Ocak 2009 (1. baskı - Mayıs 2000)
Yazar
Daniel Cohen
Çeviren
Dilek Hattatoğlu
Editör
Can Belge
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Fatoş Gencosman
Uygulama
Hüsnü Abbas
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Daniel Cohen

Paris 1 Pantheon-Sorbonne Üniversitesi'nde iktisat profesörüdür. Fransa'da sosyalist başbakan Lionel Jospin'in kurduğu İktisadi Çözümleme Konseyi'nin de üyesidir. Les Infortunes de la Prosperite (1994) ve Nos Temps Modernes (1999) başlıklı iki ayrı kitabı daha yayımlanmıştır.