Çeviri
ISBN
9789750516382
202 sayfa
Dr. Jekyll ve Bay Hyde’ın Tuhaf Hikâyesi, insanın kötülükle olan yakın ilişkisini alegorik bir dille anlatıyor.

Dr. Jekyll ve Bay Hyde’ın Tuhaf Hikâyesi, insanın kötülükle olan yakın ilişkisini alegorik bir dille anlatıyor. 

Stevenson’ın çığlıklar içinde uyandığı bir kâbustan yola çıkarak yazmaya başladığı ve kısa sürede tamamladığı Dr. Jekyll ve Bay Hyde’ın Tuhaf Hikâyesi, saygın bir doktorun, Londra’nın tekinsiz sokaklarında kol gezen bir caniyle olan gizemli ilişkisini anlatır. Psikanalitik devrimin arifesinde, sınıf çatışması, suçluların yaşamı, insanın içindeki kötülüklerden kurtulabilmek için göze alabilecekleri ve toplumdan gizlenen hayatlar gibi güncel konular etrafında kaleme alınmış bu hikâye, yayımlandığı devrin ötesine uzanmayı başarmış, korku edebiyatının en akılda kalıcı kişiliklerinden birini ölümsüzleştirmiştir.


“Stevenson, iyilikten bütünüyle ayrılmış olan bir kötülüğün mevcudiyetini Hyde kişiliğinde ifade etmek istiyordu. Stevenson’ın tüm kötülükler arasında en sevmediği, zalimlikti; yarattığı gaddar varlığın da canavarlıklarını değil, eziyet ettiği ve öldürdüğü insanlara gösterdiği acımasız kayıtsızlığı dile getirmiştir.”
VLADIMIR NABOKOV

Robert Louis Stevenson 13 Kasım 1850'de İskoçya'da, Edinburgh'ta doğdu. Zengin bir inşaat mühendisinin oğlu olan Stevenson hayalci bir çocuktu. Ailesi Stevenson'ı önce Edinburgh Üniversitesi mühendislik bölümüne yazdırdı. Ancak o mühendisliğe hiç ilgi duymuyor, yazar olmayı istiyordu; bu yüzden üniversite yılları boyunca kendini yoğun bir şekilde okumaya verdi. 1871'de babasına edebiyattan başka hayatta ilgisini hiçbir şeyin çekmediğini söyledi ve bir süre tartıştıktan sonra hukuk bölümüne devam etmeye razı oldu. 1873'te yazarlığı meslek edinmesi için kendisine destek olan Cambridge Üniversitesi profesörü Sidney Colvin'le tanıştı. Ancak 23 yaşındaki Stevenson kırılgan yapısı yüzünden, zayıf sinirlerinin verdiği yorgunlukla halsiz düşüyor, ayrıca akciğer sorunları da yaşıyordu. Ertesi yıl yarıda bıraktığı hukuk eğitimine devam etti ve Colvin'in yardımıyla makalelerini önde gelen edebiyat dergilerinde yayımlatmaya başladı. Stevenson 1876 Eylül'ünde, ileride evleneceği Fanny Osbourne'la tanıştı. Fanny Osbourne ilk evliliğinden olan iki çocuğuyla, o sırada Paris'te yaşayan Stevenson'ın yanına gitti. 1878'de Stevenson ailesiyle birlikte Fransa'yı gezdi; bu sırada başından geçenler ilk kitabı Cévennes'de Bir Eşekle Çıkılan Seyahat'in konusunu oluşturur. Ertesi yıl bir göçmen gemisiyle New York'a gitti ve Kaliforniya'da kendisini bekleyen Fanny'yle buluştu. Bu arada hem çok para harcamış, hem de çok yorulmuştu. Kısa süre sonra büyük bir fiziksel çöküş ve hayatı boyunca peşini bırakmayacak olan akciğer kanamalarından ilkini yaşadı. 1879'da evlendiler. Stevenson'ın akciğer rahatsızlığına iyi geleceğini düşündükleri için, çift yazları İskoçya dağlarında, kışın ise İsviçre'de, Davos'ta yaşadı.
İlk olarak üvey oğlunu eğlendirmek için yazdığı Define Adası 1881 Ekim'inden itibaren Young Folks dergisinde tefrika edilmeye başlandı. Victor Hugo, Robert Burns, Walt Whitman gibi büyük yazarlar hakkında yazdığı makalelerini biraraya getirdiği Familiar Studies of Men and Books bir yıl sonra çıktı. Yine daha önce dergilerde basılmış hikâyelerinden oluşan New Arabian Nights'ı da yayımladıktan sonra Stevenson karısıyla birlikte güney Fransa'ya gitti. Sonraları hayatının en mutlu günleri olarak hatırlayacağı bu günlerde aslında hastalığına şifa arıyor, akciğer kanamasından ölme tehlikesi yüzünden endişeli günler geçiriyordu. Stevenson yine de yazmaya devam etti ve Prince Otto isimli bir romanla The Silverado Squatters adını verdiği günlüklerini yayımladı. 1884'te hastalığı nüksetmiş, akciğerlerinde yoğun bir kanama baş göstermişti. Yıl sonunda Fanny'yle birlikte İngiltere'nin güney sahilindeki Bournemouth'a yerleştiler; Stevenson hastalıklarıyla boğuşarak, ama bir yandan da yazmayı hiç ara vermeden sürdürerek burada üç yıl boyunca yaşadı. 1885 Mart'ında A Child's Garden of Verses, bir ay sonra da More New Arabian Nights: The Dynamiter yayımlandı. Beş ay sonra Stevenson Doktor Jekyll ve Bay Hyde'ı yazmasına sebep olan ve "Rüyalar Üzerine Bir Bölüm" yazısında tarif ettiği rüyayı gördü. Elyazmalarını basılmak üzere yayıncısına teslim ettiğinde, bu rüyayı gördüğü günün üzerinden bir ay bile geçmemişti.
Doktor Jekyll ve Bay Hyde Amerika ve Britanya'da bir ayda 56,000 kopya sattı. 1888'de Stevenson karısıyla birlikte uzun bir gemi yolculuğuna çıkmaya karar verdi. Tahiti'ye vardıklarında hastalığı yine nüksetti, ancak Stevenson kısa sürede toparlandı ve Honolulu'ya gitti. Burada geçirdiği beş ay boyunca The Master of Ballantrae isimli romanını yazdı. Arkadaş grubuyla Equator isimli gemiye binip 1889 Aralık'ında ayında Samoa'ya ulaştı. Sağlığı düzeldiği ve kendini iyi hissettiği için buraya yerleşmeye karar verdi. Yerliler ona "Tusitala" (Hikâyeci) ismini taktılar; Stevenson yerel politikaya ilgi gösteriyor, tanıştığı insanların özelliklerini anlattığı mektuplarını Londra'da kitap halinde yayımlatıyordu. The Wrecker 1892'de, David Balfour 1893'te yayımlandı. 3 Aralık 1894 günü, öğleden sonra, Stevenson beyin kanaması geçirdi, aynı akşam vefat etti ve 4 Aralık'ta Vaea dağının zirvesine gömüldü.

 

Kitabın Adı Dr. Jekyll ve Bay Hyde'ın Tuhaf Hikâyesi
ISBN 9789750516382
Kapak Antonio Mancini, “Otoportre”, 1906
Arka Kapak
Yayın No İletişim - 1172
Dizi İletişim Klasikleri - 29
Alan Klasik Dünya Edebiyatı
Sayfa 202 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 180 gr
Baskı 1. baskı - Kasım 2014
Yazar Robert Louis Stevenson
Çeviren Kaya Genç
Önsöz Roger Luckhurst
Önsözü Çeviren Elif Uras Akhan
Sonsöz Robert Mighall
Sonsözü Çeviren Elif Uras Akhan
Dizi Yayın Yönetmeni Murat Belge
Yayına Hazırlayan Güneş Akkor, Emrah Serdan
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ayla Karadağ
Baskı ve Cilt Sena Ofset