Dostun Alın Yazısı
Çeviri
Hulki Demirel, Monika Demirel

ISBN
9789754709544

1. baskı - Aralık 2001
316 sayfa


Tükendi

Dostun Alın Yazısı

Barbara Frischmuth

Viyana’da bilgisayar uzmanı bir genç kadın (Anna), Hikmet adlı bir Türkiyeli adamla tanışır. Apansız, hayal gibi, uçucu kaçıcı bir tanışıklıktır bu. “Platonik” bile olamayan bir aşk. Bu hikmetli tanışıklık, ortaya çıktığı kadar çabuk yiten aşkının peşinden koşan Anna’yı kentteki göçmen Alevilere, komşusu olan bir münzevi Sufi’ye ve onların fikir âlemine doğru çeker.

Viyana’da bilgisayar uzmanı bir genç kadın (Anna), Hikmet adlı bir Türkiyeli adamla tanışır. Apansız, hayal gibi, uçucu kaçıcı bir tanışıklıktır bu. “Platonik” bile olamayan bir aşk. Lakin, genç kadının, İçişleri Bakanlığı’nda yüksek bürokrat olan orta yaşlı sevgilisi, mesafeli dursa da hep gözetimi altında bulunduğu uçuk kaçık aile fertleri, küçük işyeri didişmeleri ve arkadaşlarının (Avusturyalı, Arap ve Yugoslav...) acı tatlı aşk hikâyeleriyle salınıp giden yaşamını alt üst eden bir tanışıklık. Bu hikmetli tanışıklık, ortaya çıktığı kadar çabuk yiten aşkının peşinden koşan Anna’yı kentteki göçmen Alevilere, komşusu olan bir münzevi Sufi’ye ve onların fikir âlemine doğru çeker. Sadece fikir âlemine değil, aynı zamanda silahlı külahlı, kaçaklı göçekli işlerin ortasına düşer. “Eski” sevgilisinin aşk rekabetine ilişkin gerginliğini, meslekî (“asayiş”) kaygılarıyla depreştiren alengirli işler...

Günümüz Avusturya edebiyatının ilgi gören yazarlarından Barbara Frischmuth, hikâyesini, zor ama akıcı, özgün bir dille anlatıyor.

Kitabın Adı
Dostun Alın Yazısı
ISBN
9789754709544
Orijinal Adı
Die Schrift des Freundes
Yayın No
İletişim - 765
Dizi No
Dünya Edebiyatı - 165
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
316 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
247 gr
Baskı
1. baskı - Aralık 2001
Yazar
Barbara Frischmuth
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Editör
Tanıl Bora
Kapak
Utku Lomlu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Serap Yeğen
Çeviren
Hulki Demirel, Monika Demirel
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Barbara Frischmuth

1941´de Avusturya´da, Steiermark´ta doğdu. Türkoloji ve İslam üzerine yüksek öğrenim gördü.