Dişil Dindarlık
ISBN
9789750517358

1. baskı - Nisan 2015
284 sayfa


34,50 TL
27,60 TL

Dişil Dindarlık

İslâmcı Kadın Hareketinin Dönüşümü
Zehra Yılmaz

Zehra Yılmaz kadın dindarlığının kazandığı anlamı ve geçirdiği dönüşümü, hem teorik düzeyde hem de derinlemesine görüşmelere dayanarak “sahada” tahlil ediyor.

Dindarlığın “ölçüleri”, epeydir, kadın kimliği ve bedeni üzerinden tartışılıyor. İslâmcılık ve karşıtları arasındaki mücadele, kadının statüsünü, kılığını kıyafetini tayin etmek etrafında dönüyor. Bu durum, dinin anlaşılma ve yaşanma biçimini nasıl etkiliyor? Dindar kadınlar bu mücadelenin içinde bir özne olarak neredeler, “neyliyorlar”? Zehra Yılmaz bu sorulara cevap ararken, Türkiye gündeminin yanı sıra, global düzlemdeki tartışmaların, bu arada özellikle İslâmî feminizm tartışmalarının etkisini de hesaba katıyor. Kadın dindarlığının kazandığı anlamı ve geçirdiği dönüşümü, hem teorik düzeyde hem de derinlemesine görüşmelere dayanarak “sahada” tahlil ediyor.

Dindarlığın içeriğine ilişkin kavga kadınlar üzerinden yürürken, ekonomi ve siyaset alanının sadece erkeklere tahsis edilmiş olmasının etkilerine dikkat çekiyor yazar. Kadınları kamusal alana çıkartırken bir yandan da onları sınırlayan bu ikili sürecin gerilimine eğiliyor. Dindar kadın inisiyatiflerini, derneklerini, bu arada “Başörtülü aday yoksa oy da yok” kampanyasını, bu gerilimin ışığında inceliyor.

Din etrafındaki mücadelede kadınlara yüklenen rolün ve bir toplumsal deneyim olarak kadın dindarlığının bir sonucunun, dinin dişilleşmesi olduğunu görüyoruz. Elinizdeki kitap bu olgunun incelikli bir tasvirini sunuyor.

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Dişil Dindarlık
Alt Başlık
İslâmcı Kadın Hareketinin Dönüşümü
ISBN
9789750517358
Kapak
Kelly Izdihar Crosby, “Tapestry of Sisterhood”
Yayın No
İletişim - 2134
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 357
Alan
Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları, Politika/Siyaset, Sosyoloji
Sayfa Sayısı
284 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
233 gr
Baskı
1. baskı - Nisan 2015
Yazar
Zehra Yılmaz
Editör
Tanıl Bora
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Ayla Karadağ
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Zehra Yılmaz

1980’de doğdu. Başkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde “28 Şubat Sonrası İslâmcı Kadınlar” başlıklı teziyle yüksek lisansını, “Küreselleşen İslâm ve Türkiye’de İslâmcı Kadınlar” başlıklı teziyle doktorasını tamamladı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmaktadır.