Dionysos'un Emeği / Devlet Biçiminin Bir Eleştirisi
Çeviri
Ertuğrul Başer

ISBN
9789750501197

2. baskı - Kasım 2007
463 sayfa


Tükendi

Dionysos'un Emeği / Devlet Biçiminin Bir Eleştirisi

Michael Hardt, Antonio Negri

“Dionysos; yaşayan, canlı emeğin tanrısıdır, kendi zamanında yaratışın. Bu çalışmada, sermayenin canlı emeği işe koşabilmek için onun vahşi enerjilerini evcilleştirmek üzere yararlandığı değişik uygulamalar ve teoriler üzerinde duracağız. Ancak devletin rafine kontrol ve sömürü -pratik ve teorik- aygıtlarını analiz ederken, onun korkunç tertiplenme biçimlerine dikkat çekerek insanları dehşete düşürmeyi değil, onun nizamına rest çeken, radikal alternatifler öneren güçleri fark etmeyi, onları daha yakından tanımayı amaçlıyoruz.

“Dionysos; yaşayan, canlı emeğin tanrısıdır, kendi zamanında yaratışın. Bu çalışmada, sermayenin canlı emeği işe koşabilmek için onun vahşi enerjilerini evcilleştirmek üzere yararlandığı değişik uygulamalar ve teoriler üzerinde duracağız. Ancak devletin rafine kontrol ve sömürü -pratik ve teorik- aygıtlarını analiz ederken, onun korkunç tertiplenme biçimlerine dikkat çekerek insanları dehşete düşürmeyi değil, onun nizamına rest çeken, radikal alternatifler öneren güçleri fark etmeyi, onları daha yakından tanımayı amaçlıyoruz. Çağdaş kapitalist ilişkilerin gitgide daha güçlü ve mahirane boyunduruğu altında canlı emek her zamankinden daha büyük bir güçle büyüyor ve aralıksız bir şekilde hiçbir zaman kayıtsız şartsız teslim alınamayacağını gösteriyor. ”
Michael Hardt - Antonio Negri
Kitabın Adı
Dionysos'un Emeği / Devlet Biçiminin Bir Eleştirisi
ISBN
9789750501197
Orijinal Adı
Labor of Dionysus: A Critique of the State-Form
Yayın No
İletişim - 877
Dizi No
Politika - 41
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
463 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
332 gr
Baskı
2. baskı - Kasım 2007 (1. baskı - Mart 2003)
Yazar
Michael Hardt, Antonio Negri
Çeviren
Ertuğrul Başer
Editör
Asena Günal, Kerem Ünüvar
Uygulama
Hüsnü Abbas
Cilt
Sena Ofset
Baskı
Sena Ofset

Michael Hardt

Michael Hardt Duke Üniversitesi’nde edebiyat profesörüdür. Kendi yazdığı Gilles Deleuze: An Apprenticeship in Philosophy (1993) kitabının yanında, Antonio Negri ile birlikte Labor of Dionysus: A Critique of the State-form (1994) ve Kathi Weeks ile birlikte The Jameson Reader (2000) kitaplarının editörlüğünü yapmıştır. Halen Pier Paolo Passolini’nin yazı ve filmlerinin yanı sıra 20.yüzyıl edebiyatında modernizm ve realizm üzerine çalışmaktadır.


Antonio Negri

Antonio Negri 1933 yılında Padua kentinde doğdu. 23 yaşında, Alman tarihselciliği üzerine hazırladığı teziyle felsefe diploması aldı. 1957-58 yılları arasında, Benedetto Croce Tarihsel Çalışmalar Enstitüsü’nde çalıştı ve 1959 yılında Hukuk Felsefesi profesörlüğü ünvanını kazandı. 1967 yılına dek Padua Üniversitesi’nde asistan olarak görev yaptı ve aynı yıl Devlet Doktirinleri profesörü oldu. 1979’da Aldo Moro’nun Kızıl Tugaylar tarafından kaçırılıp öldürülmesi sonrasında açılan duruşma nedeniyle tutuklanan Negri, dört buçuk yıl hapiste kaldı. Hapisten çıktıktan sonra 1997’ye kadar Fransa’da yaşayan Negri, döndüğünde İtalya’da tekrar tutuklandı ve halen tutuklu bulunmaktadır.