Deniz Feneri
Çeviri
Naciye Akseki Öncül

ISBN
9789754707939

14. baskı - Mart 2018
248 sayfa


26,00 TL
20,80 TL

Deniz Feneri

Virginia Woolf

Yirminci yüzyılda roman geleneğini köklü biçimde değiştiren yazarlar arasında önemli bir yeri olan Virginia Woolf’un Deniz Feneri adlı kitabı, en çok okunan ve en sevilen romanları arasında yer alıyor. Bu romanıyla Woolf kendini zamanının öteki yazarlarından ayıran biçem ve yöntemi geliştirmiş, kendi roman tekniğine uygun en iyi yapıtını vermiştir.

Yirminci yüzyılda roman geleneğini köklü biçimde değiştiren yazarlar arasında önemli bir yeri olan Virginia Woolf’un Deniz Feneri adlı kitabı, en çok okunan ve en sevilen romanları arasında yer alıyor. Bu romanıyla Woolf kendini zamanının öteki yazarlarından ayıran biçem ve yöntemi geliştirmiş, kendi roman tekniğine uygun en iyi yapıtını vermiştir. Bilindiği gibi James Joyce ve Virginia Woolf, bireyin günlük yaşamını ‘bilinç akışı’ ile birlikte ve olduğu gibi, tüm karmaşıklığıyla yapıtlarına yansıtmayı amaç edinen, biçime özen gösteren yazarların başında gelirler. Ramsay ailesinin İskoçya’daki yazlıklarında geçirdikleri birkaç günü anlatan Deniz Feneri, yazarın kendi hayatından izler taşıyor. Bu arada, yazarın, güçlü İngiliz kadın hareketinden etkilendiğini ve zamanın önde gelen feminist yazarlarından olduğunu da gözardı etmemek gerekir. İlk kez 1927 yılında yayımlanan bu romanın baş kadın kişisi Mrs. Ramsay, o yılların okur yazar, varlıklı ya da orta sınıf kadınlarının feminizm adına yaptıklarını, düşündüklerini yansıtmaktadır.

 "Deniz Feneri, İngilizce’deki muazzam ağıtlardan biridir, zamanı aşan bir kitap."

                                                                                               Margaret DrabbleKitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Deniz Feneri
ISBN
9789754707939
Orijinal Adı
To the Lighthouse
Yayın No
İletişim - 623
Dizi No
Dünya Edebiyatı - 133
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
248 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
207 gr
Baskı
14. baskı - Mart 2018 (1. baskı - Mayıs 2000)
Yazar
Virginia Woolf
Çeviren
Naciye Akseki Öncül
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Fatoş Gencosman
Arka Kapak Resmi
Edward Hopper
Uygulama
Hasan Deniz
Düzelti
Ümran Özbalcı
Baskı ve Cilt
Ayhan Matbaası

Virginia Woolf

Virginia Woolf 25 Ocak 1882’de Londra’da doğdu. Roman türüne yaptığı özgün katkılarla edebiyat tarihine adını yazdırdı. Aynı zamanda döneminin en önemli eleştirmenlerinden biri olarak kabul edilir. 1925’te yayımlanan Mrs. Dalloway (İletişim Yayınları, 1999) ünlü yazarın adıyla birlikte anılacak “bilinç akışı” tekniğinin en başarılı örneğidir. Virginia Woolf, 28 Mart 1941’de içine düştüğü ruhsal bir bunalım sonrasında evlerinin yakınlarındaki bir nehre atlayarak intihar etti. İletişim Yayınları yazarın Mrs. Dalloway, Deniz Feneri, Orlando, Jacob’un Odası, Dalgalar, Flush, Perde Arası, Kendine Ait Bir Oda, Yıllar, Gece ve Gündüz, Dışa YolculukBir Yazarın Güncesi, Üç Gine ve Granit ve Gökkuşağı adlı kitaplarını “Toplu Eserleri” başlığı altında yayımlıyor.