Demokratikleşme Sürecinde Ordu
Çeviri
Şahika Tokel

ISBN
9789750508424

1. baskı - Ocak 2011
302 sayfa


38,50 TL
30,80 TL

Demokratikleşme Sürecinde Ordu

Silahlı Kuvvetlerin Demokratik Reformu Üzerine Düşünceler
Narcis Serra

Juvenal, “Quis custodiet ipsos custodes?”, yani “muhafızların muhafızlığını kim yapacak?” diye sorarak sivil hükümetler ve silahlı kuvvetler arasındaki temel meseleye neredeyse 20 yüzyıl önce işaret ediyordu.

Juvenal, “Quis custodiet ipsos custodes?”, yani “muhafızların muhafızlığını kim yapacak?” diye sorarak sivil hükümetler ve silahlı kuvvetler arasındaki temel meseleye neredeyse 20 yüzyıl önce işaret ediyordu. Ordu ve siviller arasında devam eden gerilim o zamandan günümüze kadar sürüyor: Toplumun, kendisini korumak üzere güç kullanımı hakkını teslim ettiği grup üzerindeki denetimi nasıl sağlanmalı? Sivil-asker ilişkilerinin bu temel sorunu güncelliğini her zaman koruyor.
General Franco’nun ölümünün ardından faşizmden kurtulup demokrasi sürecine giren İspanya’da, 1982’den itibaren Savunma Bakanlığı görevini yürüten ve ülkeyle birlikte ordunun da demokratikleşmesine önemli katkıları olan Narcís Serra, Demokratikleşme Sürecinde Ordu’da tecrübelerini paylaşıyor. “İspanya birdir ve bölünmesine izin vermeyeceğiz” diyen, “ulusun değerlerini korumak için” siyasete müdahale hakkını kendinde gören, kendisini “imtiyazlı” bir kesim olarak kabul eden ordunun sivil denetimine ve hükümet politikalarına tâbi bir zihniyet yapısına nasıl taşındığını, ayrıcalıklı pozisyonundan nasıl sıyrıldığını konunun en yetkin isimlerden birisi olarak aktarıyor.
Serra’nın ordunun demokratikleştirilmesiyle ilgili görüş ve önerileri, sağlam bir demokrasi arzulayanların, askerin politikanın belirleyeni olmaktan çıkmasını isteyenlerin kayıtsız kalamayacakları bir çalışma.
Kitabın Adı
Demokratikleşme Sürecinde Ordu
Alt Başlık
Silahlı Kuvvetlerin Demokratik Reformu Üzerine Düşünceler
ISBN
9789750508424
Orijinal Adı
La Transición Militar - Reflexiones en torno a la reforma democrática de las fuerzas armadas
Yayın No
İletişim - 1551
Dizi No
Politika - 90
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
302 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
249 gr
Baskı
1. baskı - Ocak 2011
Yazar
Narcis Serra
Çeviren
Şahika Tokel
Editör
Kıvanç Koçak
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Oben Üçke
Dizin
Özgür Yıldız
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Narcis Serra

1943'te Barselona'da doğdu. İktisat tahsili gürdükten sonra aynı alanda doktora yaptı, 1976'da iktisat teorisi profesörü oldu. 1979-1982 yılları arasında Barselona Belediye Başkanlığı görevini yürüten Serra, 1982'de İspanya Savunma Bakanı olarak atandı. Sekiz yıl kaldığı görevde özellikle asker-sivil ilişkileri konusunda yürütülen reformlarda büyük rol oynayan Serra, Franco rejiminin ardından İspanya'da demokrasinin yerleşmesine büyük katkıda bulundu. 1991'de başbakan yardımcısı olan Serra, 1996-2000 yılları arasında ise Katalonya Sosyalist Partisi genel sekreterliğini yürüttü. Serra, 1986'dan 2004 yılına kadar milletvekili olarak mecliste bulundu. Demokratikleşme Sürecinde Ordu: Silahlı Kuvvetlerin Demokratik Reformu Üzerine Düşünceler adlı kitabı İletişim Yayınları tarafından yayımlanmıştır.