Dehşetli Zamanlar
Çeviri
Dilek Zaptçıoğlu

ISBN
9789750506413

1. baskı - Şubat 2009
270 sayfa


Tükendi

Dehşetli Zamanlar

Amok, Terör ve Savaş
Wolfgang Sofsky

Wolfgang Sofsky, ürpertici bir soğukkanlılıkla ve sosyal teorinin zengin bakış açısıyla, modern zamanlarda şiddetin görünümlerini inceliyor. Şiddetin rasyonel şemalara sığmayan “doğasına” bakıyor.

“Hayatın tüm derin tecrübeleri gibi şiddetin cazibesi de sonuçta bedenseldir. şiddeti seyretmek bir saplantı haline gelebilir. insanı çeken sansasyon merakı değil, şiddetin bizzat kendisidir; yabancı bedenin yok edilişi, karşısındaki yaratığın yalvarıp yakarmaları, kan kokusudur. Başta tepkiler temkinli, ikirciklidir. şiddet iter, insanı iğrendirir, korku ve dehşet yaratır ama aynı zamanda çeker ve büyüler de. İnsan orada kendi başına gelebilecekleri görür. Şok; midede bir yumruk gibi hissedilir, bulanıltıya sebep olur, baş döndürür, sonra korku, sinirlerde hafif bir titreşimin ardından yerini rahatlatıcı bir gevşemeye bırakır. Ne olursa olsun, seyirci artık kendini güvende hissetmektedir. Duyduğu, gördüğü acı, kendi acısı değildir ki. Ruhunun derinliklerinden çıkıp vücuduna yayılan kuvvetin ayrımına varır, tadını çıkartmaya başlar onun; dehşete cesaretle kafa tutmuş, kendini kanıtlamıştır. Güvenli bir mesafeden ayağa kalkar, olup bitene artık yukarıdan bakmaktadır, hatta kendine bile itiraf etmediği bir hakimiyet duygusuyla doğrulur yerinde.”

Wolfgang Sofsky, ürpertici bir soğukkanlılıkla ve sosyal teorinin zengin bakış açısıyla, modern zamanlarda şiddetin görünümlerini inceliyor. şiddetin rasyonel şemalara sığmayan “doğasına” bakıyor. Savaş, toplama kampları, terör veya baskın, suikast gibi “örgütlü” biçimlerden; Amok koşusu, cinnet cinayetleri gibi “patlamalar”dan linç gibi kolektif eylemlere dek. İnsan nasıl o kadar gaddar olabiliyor? şiddetin dinamikleri ve iç mantığı nasıl işliyor? insanın tarihsel doğası ile modernliğin etkisi arasında nasıl bir kırılma, nasıl bir devamlılık var? Ortak hafıza, şiddet yüklü travmalarla nasıl baş ediyor – ya da edemiyor? Şiddet üzerine, edebi kıymeti yüksek bir siyasal-antropoljik deneme.

Kitabın Adı
Dehşetli Zamanlar
Alt Başlık
Amok, Terör ve Savaş
ISBN
9789750506413
Yayın No
İletişim - 1358
Dizi No
Politika - 72
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
270 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
225 gr
Baskı
1. baskı - Şubat 2009
Düzelti
Ceren Kınık
Uygulama
Hüsnü Abbas
Kapak
Suat Aysu
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Çeviren
Dilek Zaptçıoğlu
Yazar
Wolfgang Sofsky
Editör
Tanıl Bora
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Wolfgang Sofsky

1952 doğumludur. Sosyoloji, felsefe ve siyaset bilimi alanında Göttingen ve Erfurt Üniversitelerinde ders verdi. Ağırlıklı ilgi alanları savaş ve terör, ayrıca güvenlik-özgürlük gerilimidir. 1993’te temerküz kamplarındaki terör düzeni üzerine çalışmasıyla, Almanya’nın saygın anti-Nazi sembollerinden olan Scholl Kardeşler Ödülü’nü kazanmıştır.