Damıtılmış Kırmızı
Çeviri
Bahadır Gülmez

ISBN
9789754707038

1. baskı - Kasım 1998
117 sayfa


Tükendi

Damıtılmış Kırmızı

Jeroen Brouwers

Jeroen Brouwers, Endonezya doğumlu Hollandalı bir yazar. Çocukluğunun bir dönemini Java’daki bir Japon temerkuz kampında yaşadı. Otobiyografik bir roman olan Damıtılmış Kırmızı’da çocuk gözüyle İkinci Dünya Savaşı’nı anlatıyor. O dönemdeki adı Batavia olan Endonezya, bir Hollanda sömürgesidir. Romanın dört yaşındaki küçük kahramanı, büyükannesi ve kızkardeşiyle birlikte iki yılını Japon toplama kampında geçirir.

Jeroen Brouwers, Endonezya doğumlu Hollandalı bir yazar. Çocukluğunun bir dönemini Java’daki bir Japon temerkuz kampında yaşadı. Otobiyografik bir roman olan Damıtılmış Kırmızı’da çocuk gözüyle İkinci Dünya Savaşı’nı anlatıyor. O dönemdeki adı Batavia olan Endonezya, bir Hollanda sömürgesidir. Romanın dört yaşındaki küçük kahramanı, büyükannesi ve kızkardeşiyle birlikte iki yılını Japon toplama kampında geçirir. Yıllar sonra kaybettiği annesiyle ilgili hatırladıkları onu çocukluğunun o korku dolu günlerine götürür. Nefret ve bağlılık hisleriyle dolu olduğu iki kadın; annesi ve sevgilisi Liza... Japon askerlerinin bağırışları, işkence çığlıkları, dehşet dolu günler... Bütün bunlar, annesine karşı hisleri ve Liza’yla yaşadığı günlere odaklanır. Brouwers, aralarında kırk yıllık bir zaman dilimi olan iki dönemi, birbirlerinden binlerce kilometre uzaklıktaki iki coğrafyayı tek bir kişinin iç dünyasından oldukça başarılı bir üslûpla anlatıyor.
Kitabın Adı
Damıtılmış Kırmızı
ISBN
9789754707038
Orijinal Adı
Bezonken rood (Rouge decante)
Yayın No
İletişim - 507
Dizi No
Dünya Edebiyatı - 110
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
117 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
106 gr
Baskı
1. baskı - Kasım 1998
Yazar
Jeroen Brouwers
Çeviren
Bahadır Gülmez
Editör
Türker Armaner
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Fatoş Gencosman
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Sait Kızılırmak
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Jeroen Brouwers

1940'da Batavia'da (Endonezya) doğan Hollandalı bir yazar. Çocukluğunu Java'daki bir Japon temerküz kampında geçirdi. Savaş sonrasında Hollanda'ya iade edildi. İlk kitabı 1964'de yayımlandı. Şu anda Belçika'da yaşayan Brouwers, Hollanda ve Belçika'da birçok ödül aldı, yazdıkları birkaç dile çevrildi. Bazı kitapları: Het mes op de keel (1964); Joris Ockeloen en het wachten (1967, roman); Zosopgangen boven zee (1977, roman); Kladboek (1979, deneme); Bezonken rood (1981, roman/Damıtılmış Kırmızı); Het tuurtouw (1989, deneme); Zomervlucht (1990, roman).